Shtëpia më e madhe e futbollit në Evropë, UEFA e ka dënuar Malin e Zi për thirrjet raciste të tifozëve të tyre.Tifozët malazez kanë bërë thirrje raciste në ndeshjen ndaj Anglisë më 25 mars të këtij viti në fitoren e anglezëve 1:5.

Komisioni disiplinor i UEFA-s e ka dënuar me 20 mijë euro gjobë Federatën e Futbollit të Malit të zi si dhe një ndeshje pa shikues. Kësisoj Mali i Zi ndeshjen e ardhshme do ta luaj ndaj Kosovës më 7 qershor me dyer të mbyllura.

Ky dënim i kundërshtarëve të Grupit A është i mirëseardhur për Kosovën, pasi vendasit nuk do ta kenë përkrahjen e tifozëve.Raheem Sterling duke injoruar thirrjet raciste të malazezëve. (Foto: Michael Regan/Getty Images/Guliver)

“Për arsyeje të thirrjeve raciste të një numri të vogël të tifozëve të pa arsyeshëm, ekipi jonë Kombëtar do ta luaj ndeshjen e radhës ndaj Kosovës pa praninë e tifozëve në stadiumin e qytetit në Podgoricë”, thuhet në njoftimin e Federatës së futbollit të Malit të Zi.
Kujtojmë që sulmuesi i Anglisë, Raheem Sterling kishte kërkuar që Mali i Zi të dënohej me minus nëntë pikë.

Sterling pas thirrjeve raciste në Podgoricë kishte thënë se pret që të ketë thirrje raciste në vendet e Ballkanit, pasi më parë një gjë e tillë kishte ndodhur edhe në Serbi.