Erkand Qerimaj “me marsh të pestë”, thyen 5 REKORDE kombëtare

Peshëngritësit Erkand Qerimaj dhe Briken Calja kanë qenë spektakolar gjatë Kupës së Shqipërisë në peshëngritje. Dy kampionët e Europës ngjallën adrenalinë në kategorinë deri në 81 kilogram, por në fund ishte shkodrani ai që buzëqeshi. Në shkëputje e ka nisur...

Barkiçi: Shtanga shqiptare, një sukses I madh

Sigurimi I katër vendeve për në Olimpiadën “Londra 2012” nga peshëngritësit shqiptarë, konsiderohet një sukses I madh nga trajneri I ekipit kombëtar të peshëngritjes, shkodrani Genc Barkiçi. Sipas tij, ky është një eveniment që duhet të gjejë edhe jehonën e duhur në ambjentin sportiv shqiptar. “Kemi bërë një paraqitje të mirë në Botërorin e fundit të zhvilluar në Paris.

Gabimi: Erkand Qerimaj i pezulluar për dy vjet dhe jo katër

Ndodh edhe kështu. Ditën e djeshme u nxitua të publikohej lajmi se peshëngritësi Erkand Qerimaj ishte pezulluar për 4 vite nga Federata Botërore e Peshëngritjes. Mediat i referoheshin kësaj të fundit që e kishte publikuar pezullimin në faqen e saj të internetit. Por e gjitha ka qenë një gafë e madhe dhe nuk dihet ende se si ka ndodhur. Sot ka mbërritur në Tiranë vendimi zyrtar që e pezullon Erkand Qerimajn për një periudhë dyvjeçare. Sigurisht që lajmi i dalë dje i ka interesuar dikujt. Mbase edhe marëdhëniet mes Federatës sonë dhe asaj Botërore nuk janë në nivelin e duhur dhe për rrjedhojë, informacioni nuk vjen në rrugë zyrtare por kjo që ndodh është absurde.

Erkand Qerimaj dekorohet “Mjeshtër i Madh” nga Presidenti Topi

Kampioni i Europës Erkand Qerimaj, paraditen e sotme është dekoruar nga Presidenti i Republikës, Z. Bamir Topi me titullin e lartë "Mjeshtër i Madh". Ceremonia është zhvilluar në ambjentet e presidencës dhe përveç peshëngitësit, kanë marrë pjesë edhe familjarë dhe të afërm të tij. Sigurisht që ka qenë një ditë e veçantë për Qerimajn që merr këtë dekoratë të lartë nga numri 1 i shtetit pikërisht për rezultatin e arritur në kampionatin e fundit Europian që u zhvillua në Turqi dhe ku ai zuri vendin e parë duke u shpallur më i miri i kontinentit. Presidenti Topi në momentin e dhënies së titullit të lartë është shprehur:

Kampionati Europian zhvillohet në Tiranë prillin e ardhshëm

Një lajm i mirë për sportin e peshëngritjes. Kampionati i ardhshëm Europian i peshëngritjes për të rritur, do të zhvillohet në Tiranë në datat 5-14 prill të vitit të ardhshëm. Vendimi është marrë nga Federata Europiane ditët e fundit gjatë Kongresit Botëror që u zhvillua në Azerbajxhan këto ditë. Lajmi është konfirmuar nga sekretari i Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, shkodrani Ilir Kraja. Në fakt, ky kampionat ka qenë i planifikuar të zhvillohej në Varna të Bullgarisë por bullgarët janë tërhequr.

Tuzi: Qerimaj do sigurojë një vend për në Olimpiadë

Me 5-13 nentor ne Paris te Frances zhvillohet kampionati Botetor i peshengritjes dhe ne kete aktivitet shume te rendesishem te shtanges merr pjese natyrshem edhe ekipi perfaqesues shqiptar. Ne rradhet e tij natyrisht qe nuk mund te mungonte nje nga sportistet me te mire te vendit, pikerisht shkodrani Erkand Qerimaj. Forma e ketij sportisti duket e mire dhe objektivi i tij eshte shume i rendesishem: zenia e nje vend qe siguron te drejten e pjesmarrjes ne Lojerat Olimpike te vitit te ardhshem qe zhvillon ne Londer.

Historiku i Federatës Shqiptare të Peshëngritjes

Federata Shqiptare e Peshëngritjes (FSHP) është një e organizatë e përhershme jo-fitimprurëse.Peshëngritja ishte një nga sportet e para të përfshira në Lojërat Olimpike Moderne 1896. FSHP u themelua në vitin 1949, dhe është një nga më të vjetrat prej Federatave Kombëtare Sportive. FSHP është e vetmja Federatë që organizon gara për peshëngritje.

Qerimaj e Bala, dy shkodranë në Europianin e Turqisë

Dy peshëngritës të Vllaznisë do jenë pjesë e ekipit kombëtar shqiptar që do marrë pjesë në Kampionatin Europian të peshëngritjes që do të zhvillohet në Antalia të Turqisë në datat 6-16 prill. Ata janë pikërisht Erkand Qerimaj dhe Isa Bala. të dy këta sportistë sapo janë shpallur edhe kampion të Shqipërisë, në kampionatin e fundit që u zhvillua në Elbasan. Qerimaj doli kampion në peshën 85 kg por në fakt në Europian do konkurrojë në peshën e tij të preferuar- 77 kg. Ndërsa Bala do konkurrojë në peshën super të rëndë +105 kg. Forma e të dy sportistëve është shumë e mirë dhe kuptohet që shpresat për medalje ekzistojnë. Dy peshëngritësit shkodranë do jenë të shoqëruar edhe nga trajneri shkodran Genc Barkiçi, që është trajneri i parë i ekipit përfaqësues.

Erkand Qerimaj rikthehet bujshëm: Shpallet sërish Kampion Europe

Erkand Qerimaj, i cili vinte pas përfundimit të pezullimit për përdorimin e substancave të ndaluara, tregoi karakterin e vërtetë duke ngritur plot 349 kg në dygarësh e duke u shpallur kampion Europe. Jo vetëm kaq, por djaloshi shkodran u shpall kampion Europe edhe në stilin e shtytjes. Ai ngriti në shkëputje 155 kg duke marrë medalje bronzi, por shfaqi më të mirën në stilin e preferuar, atë të shtytjes, që ishte një leksion i vërtetë për kundërshtarët. Në tri prova, Qerimaj kaloi me sukses, 188, 193 dhe 194 kg dhe çuditërisht rivali i tij për fronin ishte sportisti tjetër shqiptar, Daniel Godelli.

Kampioni Calja apel shtetit: Respektoni rregulloren e Federatës Botërore, më paguani për medaljet!

Dy muaj më parë, Briken Calja regjistroi një tjetër rezultat për peshëngritjen shqiptare, duke i dhuruar Shqipërisë 1 medalje ari dhe 2 argjendi në Kampionatin Europian të Peshëngritjes, që u zhvillua në Gjeorgji. Calja, i cili garoi në kategorinë e...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR