Erkand Qerimaj: U riktheva dhe tashmë do jem edhe më i fortë

Pas pezullimit 13 mujor Erkand Qerimaj është rikthyer sërish në pedanë. Peshëngritësi shkodran ka marrë pjesë në garat e Kupës së Shqipërisë të zhvilluara dy ditë më parë në Elbasan dhe ka zënë vendin e parë në peshën e tij. Mbi të gjitha ka treguar se është sërish në formë dhe premton se do të kthehet edhe më I fortë se ka qenë para pezullimit. “Kam patur më pak se 20 ditë në dispozicion për t’u stërvitur në nivele të larta sepse kam patur një dëmtim në gju por stërvitja që kam zhvilluar në Greqi më ka bërë mirë. Fakti që në garat e Kupës së Republikës arrita të ngrejë 187 kg, pra vetëm 3 kg më pak se në Europianin ku u shpalla kampion Europe, tregon se jam në një formë të mirë sportive. Megjithatë më duhet shumë punë për ta ruajtur këtë gjendje dhe për ta përmirësuar edhe më shumë ngaqë në prag është Kampionati Botëror ku do të marr pjesë”-ka thënë ai për gazeten.

Botërori i peshëngritjes, Qerimaj: Jam më mirë se në Europian

Ka përfunduar faza përgatitore në Shqipëri për Erkand Qerimajn dhe Krenar Shorjen, dy nga 5 peshëngritësit që do të shkojë në kampionatin Botërorë të Amerikës. Sportisti shkodran shprehet optimist për një rezultat shumë të mirë edhe pse duke qenë...

Lajmi i fundit: Erkand Qerimaj vend të katërt në stilin e shkëputjes në Botëror

Mbrëmjen e sotme në pedanën e Anaheim të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka qenë rradha e peshëngritësit shkodran Erkand Qerimaj për t'u ngjitur në pedanë. Duhet thënë se në peshën e tij, atë 77 kg ku ka konkurruar,...

Përjashtimi i peshëngritjes, Qerimaj akuzon rëndë: Përfaqësohemi me turistë!

Lojërave Mesdhetare në 2018 do të zhvillohen nga 22 Qershor deri më 1 Korrik 2018 në Tarragona të Spanjës dhe në to do të marrë pjesë edhe Shqipëria, por debatin më të madh e ka krijuar fakti që Komiteti...

FOTO/ Erkand QERIMAJ kthehet 12 vite pas në kohë, kujton pritjen në Rinas pa...

Peshëngritësi Erkand Qerimaj është bërë nostalgjik për suksesin e arritur 12 vite më parë, saktësisht në vitin 2006, kohë kur Qerimaj u shpall kampion bote në Kinë. Në këtë kohë, peshëngritësit shqiptar i është bërë një pritje në aeroportin e...

Federata Botërore i kërkon Erkand Qerimajt të kthejë medaljet

Erkand Qerimaj duhet të dorëzojë pranë Federatës Europiane të Peshëngritjes medaljen e artë të fituar në Kampionatin Europian të zhvilluar në prill të këtij viti në Antalia të Turqisë, ku dhe fitoi titullin e kampionit të kontinentit. Në një letër që ka dërguar dje Federata Ndërkombëtare ka bërë me dije drejtuesit e shtangës shqiptare për ndryshimet në renditjen e sportistëve pas rasteve të dopingut të evidentuara në vitin e fundit, që kanë sjellë edhe ndryshimet përkatëse.

Peshëngritësi Emanuel Lushi merr pjesë në Kupën e San Marinos

Peshëngritësi shkodran Emanuel Lushi po merr pjesë në turne ndërkombëtar që po zhvillohet në San Marino. Në këtë mënyrë, vendi ynë do të përfaqësohet për herë të parë pas shumë muajsh në një aktivitet ndërkombëtar, pikërisht në Kupën e San Marinos. Kështu ka vendosur kryesia e Federatës Shqiptare të Peshëngritjes në mbledhjen e saj të fundit. Vendi ynë do të përfaqësohet në këtë veprimtari me peshëngritësin e Vllaznisë Emanuel Lushi si dhe një sportist të Teutës. Por nëse ky i fundit shoqërohet në këtë garë nga trajneri i tij Kreshnik Leka, Lushi nuk shoqërohet nga trajneri Muhamet Tuzi.

Kombëtarja e peshëngritjes gati përzgjedhja për Europianin

Evropiani i peshëngritjes që këtë vit zhvillohet në Tiranë është në prag. Më datat 5-15 prill, në pallatin e sportit “Asllan Rusi” zhvillohet edicioni i radhës së veprimtarisë më të rëndësishme kontinentale në sportin e shtangës, ndaj dhe vëmendja e Federatës Shqiptare të Peshëngritjes për këtë eveniment është e madhe.Drejtuesit e FSHP-së po punojnë si në drejtim të organizimit të këtij aktiviteti ashtu dhe në drejtim të përgatitjes së një ekipi kombëtar cilësor, që të pretendojë medalje në evenimentin e shtëpisë.

Emanuel Lushi renditet i 17-ti në Botërorin e Sllovakisë

Peshëngritësi shkodran Emanuel Lushi ka konkurruar paraditen e sotme në Kampionatin Botëror të 17 vjeçarëve që është duke u zhvilluar në Sllovaki. Ai ka marrë pjesë në peshën 62 kg dhe në fund të garës ka zënë vendin e 7-të në baterinë B dhe të 17-tin në renditjen e përgjithshme të kësaj peshe. Mosha e tij ka qenë ndër më të rejat e pjesmarrësve ndërsa në peshën trupore ka qenë më i lehti nga të gjithë (60.39 kg). Në stilin e shkëputje ka arritur të ngrejë 91 kg dhe në shtytje 11 kg ndërsa në dygarësh 202 kg.

Foto që flasin vetë, sakrificat e një kampioni- Erkand Qerimaj

Gjatë intervistës ekskluzive për Konica.al të peshëngritësit Erkand Qerimaj, ai rrëfen edhe fillimin e vështirë, stërvitjen në vitet 1997 e 1998, me lagështirës dhe kushteve skandaloze në palestër në qytetin e Shkodrës. Mjafton të shohim fotot për të kuptuar sakrificat...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Jehona Shala është futbollistja më e re e Vllaznisë

Lajmi qe "Shkodra Sport" ka publikuar diten e djeshme per afrimin me te ri tek Vllaznia e femrave, ajo e sulmuese Jehona Shala, ka...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR