Samuel Nikaj e nis me barazim karrierën në Kosovë

Trajneri shkodran Samuel Nikaj e ka nisur me barazim karrierën e tij në kampionatin kosovar me ekipi e Flamurtarit të Prishtinës. Në ndeshjen e luajtur pasditen e sotme në fushën e Vitias, është vulosur rezultati përfundimtar 2-2. Një barazim që i lë të dy ekipet në pozitat e mëparshme në renditje, pikërisht Vitian në vendin e gjashtë me 13 pikë ndërsa Flamurtari ndodhet në vendin e nëntë me 12 pikë. Në skuadrën e Flamurtarit, përveç trajnerit, janë edhe tre futbollistë nga Shkodra, pikërisht portieri Ervin Hallunaj, mbrojtësi Erbet Hotaj dhe sulmuesi Jurgen Gjini.

Samuel Nikaj emërohet trajner i Flamurtarit të Prishtinës

Trajneri shkodran Samuel Nikaj do të jetë trajneri i ri i ekipit Flamurtari i Prishtinës. Akordi është arritur pasditen e sotme dhe shumë shpejt ai pritet të nisë punën me këtë ekip. Lajmi është bërë i ditur nga gazetaolle.com. Ajo ka konfirmuar largimin e trajnerit të mëparshëm dhe emërimin në vend të tij të Nikajt.
Është nënkryetari i klubit, Ymer Ademi, që ka konfirmuar lajmin.

Edmond Lufi jep dorëheqjen si trajner në Maltë

Ish-futbollisti i Vllaznisë së viteve '80 Edmond Lufi siç dihet prej disa vitesh ka nisur të bëjë punën e trajnerit, pasi ka mbyllur karrierën e tij në Maltë. Pikërisht në këtë vend, ai ka nisur punë si trajner dhe së fundi ka drejtuar ekipin Mosta që merrte pjesë në Superligën e këtij vendi. Por vetëm pak ditë më parë, Lufi u detyrua të jepte dorëheqjen nga kjo detyrë sepse rezultatet e skuadrës nuk ishin ato të duhurat. Vendimin e mori pas humbjes brenda në fushën e vet me rezultatin 2-5 ndaj Hamrun Spartans.

Armando Vajushi i pafat. Operohet në gjurin e majtë

Mesfushori shkodran Armando Vajushi ka rezultuar i pafat në aktivizimin e tij tek skuadra e re- Pro Vercelli që militon në Serinë B të futbollit italian. Në ndeshjen e kampionatit të së dielës, ai është dëmtuar rëndë në gjurin e majtë dhe mjekët kanë konstatuar një ropturë të ligamentit krocial anterior të gjurit. Për rrjedhojë ditën e djeshme ai i është nënshtruar ndërhyrjes kirurgjikale e cila ka shkuar në mënyrën më të mirë të mundshme. Sipas informacionit të dhënë nga vetë klubi në faqen e tij zyrtare, lojtari mund të qëndrojë 4-6 muaj larg fushës së blertë për të zhvilluar periudhën e rikuperimit.

Andrea Isufaj, 17 vjeçari nga Kopliku që firmosi për Chievon

Kontratë e re profesionistësh për një tjetër shqiptar në futbollin italian. Bëhet fjalë për Andrea Isufajn, lojtarin e lindur në vendin fqinj por me origjinë nga Kopliku i Malësisë së Madhe. Performanca shumë e mirë që ai ka bërë me ekipin e Arezzos, ka bërë që drejtuesit e Chievo Veronës të hedhin sytë drejt tij dhe pasi janë bindur për potencialin që zotëron, kanë arritur të blejnë kartonin e tij për shumën e 100 eurove. Jo keq, për një futbollist që nuk ka mbushur ende 17 vjeç por që premton shumë.

Malësia e Madhe shpall “Qytetar Nderi” Hysajn dhe Balajn

Këshilli Bashkiak i Malësisë së Madhe ka nderuar dy futbollistët e kombëtares shqiptare Elseid Hysaj dhe Bekim Balaj me titullin e lartë "Qytetar Nderi". Vendimi është marrë në mbledhjen e fundit të këtij Këshilli dhe të gjithë anëtarët e tij kanë dhënë votën unanime për një vlerësim të tillë për dy bashkëqytetarët e tyre të cilët kanë nderuar Malësinë, Shkodrën dhe gjithë Shqipërinë me kontributin e dhënë për kombëtaren shqiptare në Europianin e Francës. Të dy këta futbollistë e kanë origjinën e tyre nga Reçi i Malësisë së Madhe dhe jo më kot, pikërisht prej kësaj zone ka ardhur edhe nderimi i tyre.

Samuel Rrasa, 14 vjeçari shkodran pranë firmës me Juventusin

Një futbollist shkodran mbërrin tek Akademia e klubit të madh italian dhe botëror- Juventusi. Ai është 14 vjeçari Samuel Rrasa i cili nga ekipi "Djelmënia shkodrane", kaloi tek Brian's dhe tashmë është shumë pranë firmosjen me klubin e madh italin. Një karrierë fantastike që në nisje dhe ky është shansi i madh që i jepet këtij futbollisti të talentuar.

Bekim Balaj e nis mbarë, tre gola në tre ndeshje të kampionatit kroat

Sulmuesi shkodran Bekim Balaj vazhdon të spikasë me golat e tij në kampionatin kroat të futbollit. Në ndeshjen e djeshme, të vlefshme për javën e tretë të këtij kampionati, 24 vjeçari ka shënuar dy gola duke ndihmuar Rijekën të marrë një barazim në transfertë. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po tregon edhe njëherë formën e mirë. Në transfertë Zagrebit, shkodrani ka shënuar golin e parë të ndeshjes në minutën e 23-të. Por pas dy minutash vendësit barazojnë. Megjithatë, Balaj në minutën e 32-të shënon sërish, por gjithashtu Zagreb përgjigjet përsëri, teksa në minutën e 34-t barazon në 2-2.

Sukaj në Shkodër por merr oferta nga Skënderbeu e Flamurtari

Sulmuesi shkodran Xhevahir Sukaj vërtetë mendon të kthehet tek Vllaznia nëse gjërat shkojnë ashtu si duhet megjithatë ai dy ditët e fundit mësohet se ka marrë oferta shumë të rëndësishme nga skuadra të tjera të kampionatit shqiptar. Siç raporton www.telesport.al, e para që i ka telefonuar ka qenë skuadra kampione, ajo e Skënderbeut. Mësohet se ka qenë trajneri i saj Mirel Josa, ai që i ka kërkuar të luajë për korçarët. Raportet e Josës me të janë shumë të mira që nga periudha kur të dy ata kanë punuar sëbashku tek Vllaznia dhe kuptohet që mungesa e një sulmuesi cilësor ka qenë evidente për Skënderbeun në sezonin e fundit. Në rrethana të tilla, Sukaj do ishte zgjidhja perfekte e tij për plotësuar repartin e sulmit.

Vajushi mohon gjithçka. “Nuk huazohem tek Skënderbeu”

Armando Vajushi përgenjështron një lajm të publikuar sot në një nga gazetat sportive në të cilat shkruhej se mesfushori shkodran mund të huazohej tek Skënderbeu për ndeshjet e Ligës së Kampioneve. "Po të ishte emri i Vllaznisë aty, edhe mund ta besoja se ishte e vërtetë por mos shkoni deri këtu sa të abuzoni kaq shumë"- shkruan ai në reagimin e bërë në faqen e tij në facebook. Vajushi u transferua në merkaton e janarit tek Chievo Verona dhe ndonëse ende nuk ka gjetur hapësirat e duhura për t'u aktivizuar, ai shpreson që kjo do të ndodhë shpejt.

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR