Anësori i Ajax-it, Antony, është shfaqur si një objektiv transferimi për një mori klubesh kryesore të Premier League, sipas ‘90min’, me lojtarin të etur për një lëvizje në Angli.

Braziliani ‘magjistar’ është shfaqur si lojtari kryesor për klubin e tij gjatë 18 muajve të fundit dhe është paraqitur rregullisht në nivel ndërkombëtar që nga thirrja e tij e parë në tetor të vitit të kaluar.

Antony iu bashkua Ajaxit nga Sao Paulo në vitin 2020 në një marrëveshje me vlerë rreth 18 milion paund dhe ka vazhduar të ketë një ndikim të rëndësishëm për gjigantët holandezë, duke përfshirë 39 gola në gol në 71 paraqitje deri më sot.

Një sulmues krahu me këmbë të majtë, Antony-t i pëlqen të operojë nga e djathta duke u futur në qendër për të treguar të majtën e tij ‘vrastare’. Ashtu si në Eredivisie, ai ka rënë në sy edhe në Ligën e Kampionëve të këtij sezoni, duke shënuar dy herë dhe duke dhënë katër asistime në vetëm pesë ndeshje pasi Godenzonen siguroi një rekord 100% në fazën e grupeve.

Liverpool e ka parë brazilianin që nga koha e tij në Sao Paulo, duke ruajtur interesin e tyre pasi agjentët e klubit kanë qenë jashtëzakonisht të impresionuar nga mënyra se si ai është vendosur në Evropë dhe nga përparimi i tij.

Zotërimi i dy prej sulmuesve më të mirë në botë në formën e Sadio Mane dhe Mohamed Salah nuk i ka penguar Reds të vlerësojnë opsionet e tjera. Yjet e tyre aktualë mbushin 30 vjeç këtë vit dhe të dy kanë vetëm 18 muaj nga kontrata e tyre, dhe hierarkia e Anfield ka filluar të mendojë për të ardhmen.

Kjo dëshmohet nga kapja e Luis Diaz nga Porto në janar, një anësor që zakonisht vendoset në krahun e kundërt me Antony.

‘90 min’ ka thënë se Chelsea është gjithashtu i interesuar për lojtarin, ndërsa interesi i Manchester United do të intensifikohet për shkak të pikëpyetjeve për të ardhmen e Mason Greenwood pas arrestimit të tij të fundit.

Antony është gjithashtu një lojtar për të cilin Manchester City ka një admirim prej kohësh, dhe duke qenë se ata ende nuk kanë vendosur për të ardhmen afatgjatë të Raheem Sterling dhe Gabriel Jesus, ai së shpejti mund të bëhet një objektiv.

Klubet në të gjithë Italinë dhe Spanjën janë gjithashtu të interesuara, por besohet se përfaqësuesit e lojtarit kanë treguar se dëshira e Antony është të luajë në Premier League.

Duke folur në dhjetor, trajneri i Ajax Erik ten Hag pranoi se do të ishte e vështirë të mbahej Antony përtej këtij sezoni.

“Nga pikëpamja sportive, është e qartë se ai është një talent i jashtëzakonshëm”, tha Ten Hag për Good Morning Oranje.

“Ai po kalon një zhvillim tepër të bukur. Sidomos nëse luajmë në Ligën e Kampionëve, atëherë është e qartë se ai do të jetë në qendër të vëmendjes dhe do të jetë interesant për shumë klube.”