Qerimaj apel kryeministrit: Dua mbështetje pas medaljes!

0

Peshëngritësi shkodran Erkand Qerimaj, pas “paqes” së vendosur së fundi me drejtuesit e Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, ka nisur përgatitjet për Europianin që zhvillohet në prill, në Kroaci. Prej kohësh shtangisti shkodran poston foto apo video nga stërvitja që po kryen në vendlindjen e tij, duke u përgatitur intensivisht për këtë turne, ku ai shpreson të marrë medalje.

Qerimaj: Objektivi im në Kroaci, është titulli Kampion Europe

0

Javën e ardhshme në Kroaci do të zhvillohet kampionati europian i peshëngritjes dhe i vetmi shqiptar që ka arritur të shpallet kampion i këtij kontinenti – Erkand Qerimaj, do të synojë të shpallet sërish më i miri i Europës.  Shtangisti shkodran ka kohë që stërvitet për këtë eveniment bashkë me trajnerin e tij Zef Kovaçi dhe forma sportive që gëzon, e bë atë të besojë se do të dalë të shpallet sërish Kampion. Një besim që ai e mbështet tek forma që gëzon dhe tek puna e bërë. Këtë gjë ai e ka bërë të ditur edhe në një prononcim për "SHKODRA SPORT" kur deklaron:

Kampionati kombëtar, Vllaznia e dyta. Bregu e Bala kampionë

0

Të hënën në Durrës është zhvilluar kampionati ko mbëtar i peshëngritjes për të rritur. Ky eveniment do të shërbejë edhe si test për të përcaktuar emrat që do të marrin pjesë në Europianin që do të mbahet në Tiranë nga 5-15 prill. Sportistja më e mirë u shpall Fetie Kasaj e Tiranës, ndërsa te meshkujt Daniel Godelli. Në përfundim ekipi më i mirë te meshkujt shpallet Elbasani me 511 pikë, në vend të dytë renditet Vllaznia me 461 pikë. Podiumi plotësohet nga Teuta me 251 pikë. Garat kanë qenë të forta dhe në mes ekipeve të Elbasanit dhe Vllaznisë ka patur rivalitet por mungesa e Erkand Qerimajt që nuk është lejuar të bëjë garë ngaqë ende nuk i ka përfunduar pezullimi, e ka kushtëzuar shpalljen e Vllaznisë kampione.

Tuzi: Mosmarrrja pjesë në kampionat, jo për faj të sportistëve

0

Deklaratat e ashpëra të drejtorit Kroqi për mosmarrjen pjesë të shumë peshëngritësve të Vllaznisë në kampionatin kombëtar, kanë marrë përgjigje nga njëri prej trajnerëve të këtij ekipi, Muhamet Tuzi. Në një prononcim për gazetën "SHKODRA SPORT", ai ka thënë: "Drejtori mund të ketë të drejtë në pretendimet e tij kur thotë se sportistët duhet të marrin pjesë nëkampionat por unë po ju argumentoj pse edhe sportistët dhe ne trajnerët kemi të drejtë në pretendimet tona.

Erkand Qerimaj, do marrë pjesë në Kampionatin Europian

0

Shqipëria e peshëngritjes ka marrë formën e saj zyrtare për të qenë në Kampionatin Evropian të të rriturve, i cili do të bëhet në Tbilisi të Gjeorgjisë në prill të këtij viti.Sipas Federatës Evropiane të Peshëngritjes, Shqiponja Brahja në peshën 48 kg për femra dhe Erkand Qerimaj në peshën 77 kg duket se do të jenë përfaqësuesit tanë.Kjo pavarësisht se nga Federata Shqiptare e Peshëngritjes ishte kërkuar dhe Sopot Sula në peshën 94 kg.

Briken Calja, një kilogram larg medaljes në Olimpiadë

0
Briken Calja humbet për një kilogram medaljen olimpike, atë që shumë shqiptarë e ëndërronin dhe e prisnin prej shpatullave të tij. 341 kilogram në dygarësh për shtangistin nga Shtërmeni dhe 342 kilogram për shtangistin nga Indonezia, Ervin Rahmat Abdullah....

ABSURDITETI/ Gjykata e Tiranës nuk rregjistron shoqatën e peshëngritjes ‘Vllaznia’

0
Peshëngritja shkodrane po has shumë vështirësi në rregjistrimin e shoqatës me emrin “Vllaznia”. Bazuar në kërkesat dhe vendimin e Ministrisë së Sporteve, që të gjitha sportet në klubet e ndryshme të Bashkive, duhet të shndërrohen në shoqata, edhe sporti...

Erkand Qerimaj me covid, humb Kampionatin Botëror

0
Prej disa ditësh në Kolumbi ka nisur Kampionati Botëror i Peshëngritjes, që është edhe kompeticioni më madhor i këtij sporti për vitin 2022. Në këtë event, Shqipëria do të përfaqësohej me dy sportistë, Briken Caljen dhe Erkand Qerimajn, por në...

Ku shkuan paratë e Briken Caljes?

0
Prej ditësh, skandali ka përfshirë Federatën e Peshëngritjes, pasi shpërblimet e dhëna nga Ministria e Sportit nuk dihet ku kanë përfunduar. Reagimi i Briken Caljes në faqen e tij është i qartë që, paratë nuk kanë kaluar në llogarinë...

Më 18 mars, Kupa e Shqipërisë për të rritur në Durrës

0

Peshëngritja shqiptare është gati për veprimtarinë e saj të parë kombëtare, ndërsa më 18 mars në Durrës, në Pallatin e Sportit “Asllan Rusi”, do të zhvillohet Kupa e Shqipërisë. Sipas shkresës që presidenti i Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, Elez Gjoza, u ka dërguar klubeve sportive dhe drejtuesve të tyre, më 18 mars, në ora 09:00, do të bëhet mbledhja teknike e më pas do të vijohet me garat.