Mungojnë fondet, shtyhet kampionati kombëtar i peshëngritjes

0

Sporti I peshëngritjes prej vitesh ka zhvilluar kampionatin kombëtar të të rriturve gjatë muajit mars. Por nuk do të ndodhë kështu këtë vit. Mos hapja e fondeve për Federatën, ka bërë që gjithçka të shtyhet për më vonë por kjo ka ndikuar për keq tek stërvitja e sportistëve të Vllaznisë. Kjo deklarohet nga njëri prej trajnerëve të këtij ekipi, Muhamet Tuzi në një intervistë për gazetën www.shkodrasport.com kur shprehet:

Bala e Prroni në kombëtare për Lojërat Mesdhetare

0
Komiteti Drejtues i Federatës Shqiptare të Peshëngritjes në mbledhjen e tij të fundit ka bërë të ditur edhe emrat e sportistëve me të cilët do përfaqësohet Shqipëria në Lojërat Mesdhetare që do të zhvillohen muajin e ardhshëm. Më konkretisht...

Erkand Qerimaj shkëlqen në Kampionatin Botëror. Renditet në vendin e pestë

0
Erkand Qerimaj dhe Briken Calja kanë përfunduar sot konkurrimin në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes, eveniment që po mbahet që prej 4 shtatorit në Riad të Arabisë Saudite. Dy emrat e mëdhenj të shtangës kuqezi konkurruan në peshën 81 kg, duke...

Erkand Qerimaj rikthehet bujshëm: Shpallet sërish Kampion Europe

0

Erkand Qerimaj, i cili vinte pas përfundimit të pezullimit për përdorimin e substancave të ndaluara, tregoi karakterin e vërtetë duke ngritur plot 349 kg në dygarësh e duke u shpallur kampion Europe. Jo vetëm kaq, por djaloshi shkodran u shpall kampion Europe edhe në stilin e shtytjes. Ai ngriti në shkëputje 155 kg duke marrë medalje bronzi, por shfaqi më të mirën në stilin e preferuar, atë të shtytjes, që ishte një leksion i vërtetë për kundërshtarët. Në tri prova, Qerimaj kaloi me sukses, 188, 193 dhe 194 kg dhe çuditërisht rivali i tij për fronin ishte sportisti tjetër shqiptar, Daniel Godelli.

Erkand Qerimaj premton medalje dhe rekord në Botëror

0

Peshengritësi shkodran Erkand Qerimaj do të tentojë të futet në zonën e medaljeve në Kampionatin Botëror që do të zhvillohet gjatë këtij muaji në Vorklov të Polonisë. Premtimi ka ardhur nga vetë ky sportist i cili është duke u stërvitur prej disa ditësh në Athinë të Greqisë. Qerimaj ndodhet atje bashkë me trajnerin e tij Zef Kovaçi dhe është duke u stërvitur bashkë me kombëtaren greke të peshëngritjes. Kjo gjë është mundësuar falë dashamirësisë së presidentit të Federatës greke të peshëngritjes, të mirënjohurit Piro Dhima si dhe trajnerit të kësaj kombëtareje, shqiptarit tjetër Luan Shabani.

Vjen ndëshkimi nga IWF.Erkand Qerimaj pezullohet 4 vjet

0

Ka mbërritur sot lajmi i keq për peshëngritjen shkodrane dhe atë shqiptare. Ka ardhur përgjigja nga Federata Botërore e Peshëngritjes e cila konfirmon dënimin e peshëngritësit shqiptar, Erkand Qerimaj, i cili u shpall kampion Europe në Turqi, pak kohë më parë. Atij i eshte hequr titulli i kampionit të Europës dhe të gjitha medaljet e fituara në Kampionatin Europian të Shtangës, që u zhvillua në muajin prill në Turqi. Po ashtu,ai nuk mund të përfaqësojë Shqipërinë në Lojërat Olimpike të kësaj vere, ndërsa pezullohet nga të gjitha garat për katër vjet, më saktësisht deri më 22 maj 2016.

PERSONAZHI I VITIT/ Sajmir Lagja: Ishte diçka emocionuese marrja e çmimit nga ‘Shkodra Sport’

0
Peshëngritësi shkodran Sajmir Lagja konsiderohet e ardhmja e këtij sporti jo vetëm në Shkodër, por edhe në Shqipëri. Një gjë e tillë është deklaruar mbrëmë edhe nga Mjeshtri i Madh i Peshëngritjes, Asim Belinova, në ceremoninë e organizuar nga...

Erkand Qerimaj: Synoj medalje sërish në Kampionatin Europian

0

Erkand Qerimaj do të kërkojë të shpallet sërish Kampion Europe në garat që do të nisin sot në Izrael. Kombëtarja shqiptare e peshëngritjes nga Rinasi dhe në përbërje të tij është edhe shtangisti I talentuar shkodran. Në një intervistë të dhënë paradreken e sotme për gazetën www.shkodrasport.com, ai ka shprehur besimin e tij të plotë për një paraqitje shumë të mirë edhe në këtë kompeticion të rëndësishëm. "Forma ime sportive është shumë e mirë, për të mos thënë se është më e mira që kam patur ndonjëherë në karrierën time. Duke patur besim edhe tek Zoti dhe duke shpresuar tek një ecuri e mirë në garë, jam i bindur se kam për të dalë mirë në këtë kompeticion shumë të rëndësishëm"- ka thënë ai.

Qerimaj: Synoj më lart se vendi i gjashtë në Botëror

0

Erkand Qerimaj mbyll sot në mbrëmje në orën 19:55 përfaqësimin e Kombëtares shqiptare në kampionatin botëror të peshëngritjes për të rritur, që po mbahet në Vroklav të Polonisë. Një ditë përpara garës në peshën 77 kg, bateria A, shkodrani parashikon një konkurrim të fortë. “Ndjesitë përpara garës së Botërorit janë pozitive. E rëndësishme është që nuk kam asnjë problem dhe mezi po pres të ngjitem në pedanë. Shpresoj që nesër (sot) konkurrimi të jetë i mbarë dhe të dal te forma ime më e mirë. Rezultati im më i mirë në një kampionat botëror është vendi i gjashtë në dygarësh dhe vendi i katërt në stilin e shtytjes.

Vllaznia pretendon titullin kampion në garat e shtatorit

0

Vllaznia do të synojë titullin kampion në peshëngritje me të rriturit këtë vit. Kampionati kombëtar që do të zhvillohet në muajin shtator, po pritet me interes në ekipin shkodran teksa pretendohen disa vende të para nga sportistët e tij dhe po ashtu edhe titulli kampion si ekip. Njëri nga trajnerët e këtij ekipi, Muhamet Tuzi, në një intervistë për gazetën shkodrasport.com ka evidentuar dhe sportistët më në formë tek të cilët ka besim për rezultate të larta si në garat e kampionatit kombëtar ashtu edhe në aktivitetet ndërkombëtare.