Ndahet nga jeta Agim Tafili, legjenda e çiklizmit shkodran dhe shqiptar

0
Mëngjesin e sotëm kemi mësuar lajmin e kobshëm, atë të ndarjes nga jeta të çiklistit më të madh shkodran dhe ndër më të mëdhenjtë e atij shqiptar, Agim Tafili. Një sëmudje e rëndë i ka marrë jetën këtij...

Desara Muriqi, një shkodrane kampione bote në garat me makina

0
Mund të duket e çuditshme por është mëse e vërtetë. Një vajzë shkodrane që jeton në Itali, ka marrë pjesë në një garë me makina që përdorin energji alternative. Dhe ajo në mënyrë krejt të papritur për të gjithë, por...

Ashiku: Më 2012-ën do synoj titullin kampion me të rriturit

0

Ai është 18 vjeç e gjysëm por prej vitesh emri i tij spikat në sportin e shahut në Shqipëri. Franc Ashiku është shkodrani që vlerësohet nga të gjithë si e ardhmja e këtij sporti në vendin tonë. Ndonëse është në këtë moshë, ambicjet e tij janë të mëdha. Madje për vitin në të cilin sapo kemi hyrë, ai ka projekte të mëdha, teksa ai pretendon shpalljen kampion me të rriturit. Këtë objektiv ai e ka bërë të diur në këto ditë të para janari, ekskluzivisht për gazetën sportive online "shkodrasport.com" kur ka thënë:

Elis Guri: I jam mirënjohës Shkodrës për gjithçka më ka dhanë

0

Ai është i vetmi kampion bote në gjithë historinë e sportit shkodran. Si rrjedhojë, ky qytet tashmë ka mese të krenohet. Elis Guri ndonëse doli më i miri në botë në sportin e mundjes për flamurin bullgar, sërish mbetet shkodran. Madje shumë i denjë. Këshilli Bashkiak Shkodër pak ditë më parë i akordoi atij titullin "Mirënjohja e Qytetit" por kampioni i botës, në intervistën e tij për televizionin Rozafa i është shprehur mirënjohës qytetit të tij për gjithçka i ka dhënë. Ja intervista e plotë me të vetmin kampion bote të këtij qyteti:

Luka: Elis Guri duhet të jetë shembull për gjithë sportistët

0

Kryetari i Bashkisë Shkodër ndjehet mjaft mirë që qyteti të cilin ai përfaqëson, ka tashmë në rradhët e tij një kampion bote. Prandaj dhe në takimin me Elis Gurin ai i ka shprehur mirënjohjen për mënyrën si e ka interpretuar këtë sukses ndonëse për flamurin bullgar por duke e shprehur në çdo vend origjinën e tij dhe flamurin e tij. Lorenc Luka njëkohësisht në prononcimin e tij për televizionin Rozafa i ka bërë thirrje edhe sportistëve të tjerë shkodranë të ndjekin rrugën e Elisit. Ja intervista e plotë e kryebashkiakut Luka:

“Shkodra Sport” JU URON GEZUAR VITIN E RI 2012!

0
Stafi i gazetes sportive online "shkodrasport.com" uron gjithe lexuesit, miqte dhe dashamiresit e saj GEZUAR VITIN E RI 2012! Bashke me te, edhe urimi per nje vit te ri te mbushur me arritje sportive, me kupa e tituj kampion,...

Klubi Vllaznia nderon ish-sportistët e saj me titullin “Nderi i Sportit shkodran”

0

Në mbrëmjen e shpalljes së më të mirëve, sigurisht që ka patur vend për nderime edhe për ata që kanë shkruar historinë e klubit shkodran vite më parë. Për këtë arsye, drejtuesit e klubit shumësportësh Vllaznia, kanë nderuar me titullin e lartë sportiv "Nderi i sportit shkodran" shumë figura të njohura të sportit në vite. Kështu, nga sporti i boksit janë nderuar me këtë titull Kujtim Demi dhe Agron Bushati, nga sporti i atletikës Oltion Luli, Niko Laro dhe Isak Bala, nga sporti i basketbollit Afërdita Laçaj, Marin Shestani, Astrit Zaganjori dhe Beniamin Idrizi. Edhe nga sporti i volejbollit ka patur nderime teksa kanë marrë këtë titull Mark Krroqi, Eluiza Ndoci e Behije Rragami.

10 sportistët më të mirë- bëhen 12 nga klubi Vllaznia

0

 

Ndodh edhe kështu. Madje për të disatin vit rradhazi. Ndonëse thuhet se është anketa "10 sportistët më të mirë të vitit", anketë kjo tradicionale për sportin shqitar, në Shkodër ky numër nuk ka vit që nuk transformohet. Prandaj edhe këtë vit, ndonëse u tha se do përzgjidhen 10 më të mirët e sportit shkodran për vitin 2011, madje edhe u përzgjodhën në bazë të anketës së bërë me trajnerë, specialistë e gazetarë, në ditën e fundit, u shtuan edhe dy të tjerë.

Elis Guri, nderohet me çmimin “Mirënjohja e Qytetit” nga Bashkia Shkodër

0

Në ceremoninë e shpalljes së "Sportistëve më të mirë të klubit shumësportësh Vllaznia për vitin 2011", është dhënë edhe një çmim tjetër shumë domethënës. Ka qenë Këshilli Bashkiak Shkodër ai që në mbledhjen e tij të fundit ka vendosur t'i akordojë mundësit shkodran Elis Guri, titullin e lartë "Mirënjohja e Qytetit". Në mungesë të vetë kampionit të botës që jeton në Bullgari dhe konkurron për këtë vend, titullin e ka marrë babai i tij Mjeshtri Eljaz Guri nga duart e kryetarit të Këshillit Bashkiak Shkodër, z. Bardh Lohja.

Tenisti nga Ulqini Senad Tafa fitues i “Shkodra Indoor 2011”

0

Ka përfunduar mbrëmë turneu tradicional i tenisit amator për salla të mbyllura në Shkodër. Tenisti nga Ulqini Senad Tafa është fituesi i këtij edicioni të këtij turneu. Ky është viti i tretë rradhazi që organizohet një aktivitet i tillë në salla të mbyllura, pasi më parë ky turne zhvillohej në ambjent të hapur. Ky turne është shumë i rëndësishëm pasi zhvillohet në sallë të mbyllur dhe kjo ka ardhur si rezultat i një bashkëpunimi të frutshëm mes pushtetit vendor dhe shoqatës së tenisit, shoqatës "Creative City" dhe pallatit të sportit "Qazim Dervishi".