San Marino ka mbetur pa portierë. Ajo që duket si shaka është realiteti i fakteve, sepse kombëtarja e trajnerit Roberto Cevoli, e cila tashmë ka vështirësi në përgatitjen e një skuadre konkurruese, duhej të regjistronte tërheqjen praktikisht në të njëjtën ditë te Aldo Junior Simoncini dhe Elia Benedettini. Për të parin ishte çështje moshe, duke qenë se në moshën 37-vjeçare preferonte të thoshte mjaftueshëm, për këtë të fundit, i cili gjithashtu ka një të kaluar në Serinë B dhe Serinë C, megjithatë ishte një zgjedhje stili jete, të cilën ai e shpjegoi në gjatë postimi në Instagram:

“Për të plotësuar këtë rol, në këtë kombëtare duhen aftësi të veçanta. Duhet dashuri, sakrificë, çmenduri, pasion dhe durim. Duhet të rrezikosh vazhdimisht dhe të marrësh përgjegjësitë e çështjes. Të gjitha këto janë karakteristika që kam i solla me vete ne kete udhetim,me pelqeu kjo fanelle nga fillimi ne fund. Mbrova cdo virtyt dhe te mete te ketij shteti me gjithe qenien time ne fushat me te bukura dhe me sfiduese ne Europe. Ashtu si hyra ne fushe me koken lart , krenar per ate qe perfaqesuam ,me koken lart e le kete detyre.

Vetem une i di arsyet e verteta qe fshihen pas kesaj zgjedhjeje, jane te shumta dhe shume te ndryshme. E di qe per shume vec te jesh vetem 28 vjec do te jete cmenduri. Ndjej një energji pozitive të pakontrollueshme brenda meje, një dëshirë për të ndryshuar, për të eksploruar shtigje të reja dhe për t’u hedhur me kokë në qëllime të reja.

E pranoj se vështirë se do të kisha gjetur guximin për ta hedhur këtë hap disa muaj më parë. Klima që ekzistonte në kombëtare nuk do të më lejonte kurrë një gjë të tillë, nuk do të kisha lënë kurrë një familje të dytë. Tani, megjithatë, përfitoj nga ndryshimi i përgjithshëm”.