“Do të thosha, para së gjithash, një fitore e merituar. Në një ndeshje në të cilën dominonte futbolli spekulativ dhe pa shkëlqim, bardhezinjtë bënë diçka më shumë se Roma”.

Arrigo Sacchi përmes faqeve të La Gazzetta dello Sport e nis kështu analizën e suksesit të Juventusit ndaj verdhekuqve. “Vlahovic? Ai luftoi, lëvizi shumë, mori pjesë në manovër. Bravo.”

– Si e gjykoni barazimin e Interit në Marassi kundër Genoas? Është një ngadalësim.

“Nuk mund të fitosh gjithmonë. Interi gjeti një kundërshtar shumë të vendosur, i cili vrapoi dhe ushtronte presion. Një ndeshje e vështirë në një fushë të vështirë. Nuk e konsideroj një ngadalësim.

“Nëse ka ndonjë gjë, duhet t’i kushtojnë vëmendje uljeve dhe ngritjeve, mungesës së vazhdimësisë që karakterizoi rrugën e skuadrës së Inzaghit sezonin e kaluar. Por tani nuk mendoj se ka ndonjë rrezik”.

– Pa Lautaron, megjithatë, e ka të vështirë. Dhe Thuram duket se vuan nga mungesa e argjentinasit.

“Me Genoa Thuram dukej më pak brilant se zakonisht, por Arnautovic ishte i mirë. Unë nuk mendoj se Lautaro do të jetë jashtë përgjithmonë dhe për këtë arsye problemi nuk ekziston.

“Sigurisht, çifti Thuram-Lautaro është perfekt, sepse francezi e plotëson argjentinasin. Thuram është i shpejtë, ai lëviz shumë, ai është një sulmues shumë inteligjent, pikërisht ajo që duhej”.

– Interi do të ketë më shumë angazhime se Juve, duke nisur nga ndeshjet për Superkupën e Italisë në janar.

“Ky është handikapi i vërtetë i zikaltërve. Ata luajnë shumë dhe ka pak kohë për të rikuperuar dhe stërvitur. Simone Inzaghi do të duhet të menaxhojë me kujdes energjitë, fizike dhe psikologjike.

“Para së gjithash për të shmangur dëmtimet dhe më pas për të dhënë momentin e duhur të pauzës kur shikon se një lojtar është pak i lodhur. Juve, pa kupat, ka një avantazh shumë në sprintin e kampionatit, i cili me sa duket do të përjetojë periudhën vendimtare në fillim të pranverës”./telesport/