Vllaznia e femrave godet serish ne merkato. Pikerisht ne oret e fundit te mbylljes se merkatos per futbollin e femrave, ajo ka bere pjese te saj edhe dy futbolliste te tjera. Behet fjale per dy amerikane te cilat do e forcojne edhe me shume ate.

Por nga ana tjeter, drejtuesit e klubit kane larguar nga skuadra tre lojtare te cilat nuk binden aq sa duhet ne ndeshjet europiane dhe ne ditet e ardhshme atyre mund t’u shtohet edhe nje tjeter.

Largimi i pare ka qene ai i portieres braziliane Lia Nogueira Da Silva e cila ka qene nje nga shkaktaret kryesore te humbjes se Vllaznise ne ndeshjen ndaj kampiones islandeze Valur duke bere nje paraqitje aspak te mire. Por nga ana tjeter, bashke me te jane larguar edhe dy futbolliste te tjera braziliane.

Behet fjale per sulmuesen Thuany Gomes Ferreira Xavier dhe mesfushoren Mayllene Correa de Oliveira. Pritshmerite per keto lojtare kane qene te medha, megjithate nuk kane dhene ate çfare pritej dhe si rrjedhoje eshte rene dakord per nderprerjen e kontratave.

Por presidenti Matija nuk ka qendruar ne vend dhe si rrjedhoje ka bere dy goditje shume te forta ne merkato. E para duke sjelle nje portiere shume cilesore. Behet fjale per amerikanen Aubrei Elizabeth Corder. Kjo e fundit eshte 25 vjeçe dhe derei para pak kohesh ka luajtur ne Suedi me ekipin e njohur Kalmar.

Por perpos saj, pikerisht ne limitet e mbylljes se merkatos, Vllaznia ka marre edhe nje tjeter lojtare amerikane. Behet fjale per Kelly Lyn O’BRIEN. Me keto dy perforcime skuadra shkodrane eshte bere edhe me e forte padiskutim dhe kete do ta tregoje ne sezonin e ri.

Sezon qe e nis neser me perballjen e pare ndaj Partizanit e cila do te luhet ne ora 15:00 tek “Arena e Demave” dhe Vllaznia do ta nise aty sulmin e saj per fitimin e titullit te 11-te kampion rradhazi./SHKODRA-SPORT.COM/