Tifozët e Borussia Dortmundit dhe Real Madridit ëndërrojnë për Ligën e Kampionëve në Wembley dhe për lamtumirën më të mirë për dy nga idhujt e tyre të mëdhenj. Marco Reus dhe Toni Kroos thonë lamtumirë në finalen e Ligës së Kampionëve në Dortmund dhe Madrid, pika e fundit për dy legjendat, edhe pse vetëm njëri do të ngrejë trofeun. Do të ishte i pari për Marcon dhe i gjashti për Tonin.

Reus dhe Kroos nuk kanë saktësisht karriera paralele, por ata kanë jetuar në një mënyrë shumë të ngjashme javët e fundit. Së fundmi të dy kanë vendosur të largohen nga klubet e jetës së tyre. Reus i thotë lamtumirë Borussia Dortmundit pas 12 vitesh. Toni i thotë lamtumirë Real Madridit pas 10 vitesh.

Dhe të dy mbërrijnë në Wembley plot emocione, me fanellat e shokëve të skuadrës ende në kujtesën e tyre, me thirrjet e tifozëve që ende jehojnë në veshët e tyre.Spektakolare, dhe shumë të ngjashme, ishin nderimet që Wesfallen dhe Santiago Bernabeu u bënë javën e kaluar. Nderime të thjeshta të bëra nga zemra.

“Ata e meritojnë, sepse janë dy histori dashurie bardhë e verdhë”, shkruan gazeta Marca.

Dashuria e dy ngjyrave

Reus dhe Kroos përfaqësojnë në mënyrë të përkryer vlerat e Dortmundit dhe Real Madridit dhe besnikërinë ndaj ngjyrave të tyre.Reus, një lojtar i të rinjve të Dortmundit, refuzoi të gjitha ofertat që mori për t’u larguar që kur zbriti në ekipin e parë në vitin 2012. Kroos, që kur filloi në Bernabeu, deklaroi dashurinë e tij të përjetshme për Real Madridin.

“Unë po tërhiqem nga futbolli këtu, nuk do të shkoj askund”. Nuk gënjeu Toni, ashtu siç nuk gënjeu Reus, i cili kishte pas vetes të mëdhenjtë e Evropës dhe i qëndroi gjithmonë besnik Dortmundit, me të atin krenar që shikonte çdo ndeshje në tribuna me tifozët.

“Është fundi ideal, nga finalja e vitit 2013 (sezoni i tij i parë në Dortmund) deri në finalen e Wembley në vitin 2024”, tha Reus këtë javë.

Nga finalja e Liga së Kampionëve në finalen e Ligës së Kampionëve. Nuk është shumë prapa Kroos, i cili fitoi Superkupën e Evropës në ndeshjen e tij të parë me Los Blancos dhe që mund të fitojë Champions League në ndeshjen e fundit. “Shkojmë për të 15-tin!”, këmbëngul Kroos për shokët e tij.

Dy lojtarët kanë derdhur shumë lot këto ditë dhe ëndërrojnë të largohen nga klubet e tyre me trofeun e Ligës së Kampionëve, duke lëshuar çmenduri në një takim të fundit me tifozët e tyre. Të dy futbollistët e dinë që Liga e Kampionëeve për ta është më shumë se një titull, është mundësia për një lamtumire të dytë me tifozët në stadium.

“Rrugët e Dortmundit mund të jenë të çmendura nëse fitojmë Ligën e Kampionëve”, paralajmëron Reus.

Kroos është mësuar më shumë me festimet, por ai e di që kjo Ligë e pestë e Kampionëve me fanellën e bardhë do të ishte edhe më e veçantë.
Euro 2024, vetëm për Kroos

Kampionati Evropian do të jetë fundi i përsosur i festës për Kroos, por jo për Reus, i cili nuk është në listën përfundimtare të Julian Naggelsman. Marco dhe Toni janë takuar shumë herë në kombëtare, ndonëse është lojtari madrilen që ka pasur më shumë sukses me kombëtaren e tij.

Lëndimet kanë qenë gjithmonë pika e dobët për Reusin, i cili u la jashtë Kupës së Botës për shkak të një dëmtimi të rëndë në kyçin e këmbës. Karriera e tij do të kishte qenë edhe më e shkëlqyer nëse nuk do të ishin problemet fizike, pothuajse gjithmonë të shkaktuara nga goditjet e vështira të rivalëve.

Reus formoi një linjë spektakolare sulmuese me Robert Lewandowski dhe Mario Gotze në vitin 2013, viti kur ata arritën në finalen e Ligës së Kampionëve. Nga ajo skuadra verdhezi, në të cilën ishte përfshirë edhe Ilkay Gundogan, të gjithë përfunduan duke u larguar, përveç Reus, i cili gjithmonë ëndërronte të fitonte Ligën e Kampionëve me të verdhët. Dhe futbolli, në vitin e lamtumirës, ​​i jep atij një mundësi të re. /Telegrafi/