Lojtari shqiptar i AEK-ut, Astrid Ejdareviç ka dhënë një intervistë të plotë për “gazzetta.gr” ku komenton vendimet e Dimitris Melisanidis, për zgjidhjen e kontratës së tij dhe arsyen se përse AEK ka lënë disa pikë. Ai u shpreh:

Pas dy vitesh te AEK-u, çfarë është ajo që vlerëson më shumë?

“AEK është një klubi i madh dhe unik, dhe ishte një nder për mua që të vishja këtë fanellë. Është një klubi i madhe me me fansa të zjarrtë dhe një atmosferë e mrekullueshme. Kam pasur disa momente fantastike në karrierën time te AEK-u. Është një nga klubet më të mira që kam luajtur dhe unë i kujtoj gjithmonë momentet e mira.

Jeni i zhgënjyer që që po largoheni dhe a është diçka që duhej të ndodhte në të mirën e të dyja palëve?

“Nga njëra anë, jam i trishtuar të largohem, sepse në këto dy vite kam bërë lojëra të mira, e kam dashur vendin dhe ekipin. Nga ana tjetër, ndërsa po luaja në fillim, arrita deri në pikën që të ndihmoja aq sa të mundesha. Nuk ka problem, gjëra që ndodhin. Unë duhet të luaj dhe të kem një kohë të caktuar pjesëmarrje.”

A mendoni se AEK ishte një zgjedhje e drejtë për karrierën tuaj?

“Në këto dy vjet kam mësuar shumë në AEK dhe Greqi. Sa herë që të afërmit dhe shokët e mi më pyesin se si po shkoj në Greqi, unë u përgjigja me faktin se ata që jetojnë këtu në dy vjet në Suedi do të kenë nevojë të paktën 10 vjet , AEK është një ekip i mrekullueshëm dhe është një vend i mrekullueshëm, me një atmosferë të shkëlqyer. Jam i lumtur që historia më ka shkruar si një anëtar i ekipit që fitoi kampionatin “.

Ishte hera e parë në karrierën suaj …

“Kampionati ishte një periudhë e mirë për ekipin, por edhe për mua personalisht. Kur fitoni kampionatin, të gjithë janë të respektueshëm dhe kjo është diçka që unë kam marrë nga tifozët e ekipit. Jemi bërë një model. Në këtë rast, kampionati erdhi pas 24 vitesh. Kishte një pritshmëri të madhe dhe njerëzit me të drejtë e festuan atë në mënyrë të furishme. ”

A keni përjetuar situata të pazakonta në Greqi?

“Në vende si Greqia, ka shumë gjëra të çmendura që ju nuk mund t’i gjeni në Belgjikë, Angli ose Suedi. Nuk mund të mendoj për ndonjë gjë specifike, unë thjesht i referohem gjërave që karakterizojnë Ballkanin. Mua personalisht nuk më kanë bërë përshtypje, sepse edhe unë kam një origjinë në Ballkan “.

Çfarë mendoni se ka ndryshuar gjatë sezonit të vitit të kaluar dhe pse AEK ka mbetur pas me rezultatet?

“Ne humbëm shumë futbollistë, ndërkohë që ka shumë presion në ekip. AEK, natyrisht, është mësuar të ushtrojë presion pasi kërkesat janë të mëdha. Siç thashë disa lojtarë u larguan dhe shumë të rinj erdhën dhe trajneri ndryshoi. Kur të ndodhë kjo, duhet kohë, ndërkohë që disa humbje na kanë lënë prapa, por nuk e di se çfarë vërtet të fajësoj”.

A është qëllimi kundër Olympiakos më i rëndësishmi nga ajo që keni arritur? Cila ndeshje ju kujtohet më së shumti?

“Të gjithë flasin për golin kundër Olympiakos, në të vërtetë kemi pasur një performancë shumë të mirë dhe kemi arritur të mposhtim në një kohë kur AEK nuk kishte arritur kulmin e paraqitjeve të saj, por për mua një tjetër ndeshje e rëndësishme ishte në Touba kundër PAOK, ku ne mbizotëronim me 1-0 (14/5/17) PAOK nuk e ka prekur pothuajse fare topin. Ne luajtëm sikur të ishim Barcelona. Ishte një pamje mahnitëse. Nuk do t’i harroj kurrë ndjekësit tanë dhe sa shumë ata na mbështesin edhe në humbje “.

A është e vërtetë se ka pasur tensione me udhëheqësin e ekipit, Dimitris Melissanidis pas humbjes nga Panetoliko? Çfarë ndodhi saktësisht?

“Unë nuk jam një foshnjë, unë mund të pranoj kritika, por unë jam unë, dhe nuk mund të pretendoj, çfarëdo që ndodhi, tashmë është bërë, nuk ka problem, e lë prapa atë që ka ndodhur, e kam harruar tashmë, por unë gjithmonë do të jem i vetëdijshëm se rezultatet nuk ishin të mira dhe njerëzit ishin të zemëruar, ka pasur tensione siç thashë, por nuk ka problem. ”

Si ishte marrëdhënia juaj me Manolo Himenez?

“Manolo Himenez është një trajner i respektuar në Greqi dhe është një trajner shumë i mirë dhe ishte e çuditshme të largohej nga AEK pasi fitoi kampionatin. Sipas udhëzimeve të Manolos unë luaja si 6 dhe 8 edhe pse ishte diçka që kurrë nuk e kisha provuar në karrierën time .Unë u përpoqa t’i përgjigjesha dhe prita për shansin tim. Kam pasur një marrëdhënie normale me Manolos dhe mendoj se i kam dhënë disa pika të rëndësishme ekipit “.

Cilat janë planet tuaja pas AEK? A mendoni se do të ktheheni në Suedi ose do të luani një tjetër kampionat evropian?

“Në thelb ajo që ka rëndësi është të kthehesh në shtëpi dhe pastaj të përpunosh propozimet që ekzistojnë dhe të vendosin për të ardhmen, unë nuk ngutem e nuk shqetësohem, mund të kthehem në Suedi, mund të luftoj edhe në një tjetër kampionat evropian, do të shohim se çfarë do të ndodhë “.