Jude Bellingham vlen më shumë se gjashtë shtete pjesëmarrëse në Euro 2024 sipas një studimi të ri, me Anglinë që ka ekipin më të shtrenjtë në këtë garë.

Mesfushori 20-vjeçar, i cili iu bashkua Real Madridit nga Borussia Dortmundi verën e kaluar për shumën e 88.5 milionë eurove, dhe është njëri prej kandidatëve kryesor për ta fituar Topin e Artë pas një kampanje fantastike për klubin dhe shtetin.

Ai shënoi 23 gola dhe bëri 12 asistime për ekipin e Carlo Ancelottit në të gjitha garat, duke përfshirë tri në Ligën e Kampionëve, kompeticion të cilin e fitoi për herë të parë në karrierë gjatë këtij muaji.

Si rezultat i formës së tij, vlera e Bellingham në treg është rritur tej mase. Sipas një raportimi nga Safebettingsites, ish-mesfushori i Birmingham Cityt, vlen 153 milionë euro.

Në rast se kjo shifër është e saktë, atëherë reprezentuesi anglez vlen më shumë se sa gjashtë shtete pjesëmarrëse në Euro 2024 – Rumania (78 milionë euro), Shqipëria (95 milionë euro), Sllovenia (123 milionë euro), Sllovakia (133 milionë euro), Gjeorgjia (136 milionë euro) dhe Hungaria (140 milionë euro).

Siç u përmend më parë, Anglia gjithashtu ka ekipin më të shtrenjtë në Euro 2024. Në fakt, ekipi i Gareth Southgate vlen pesë herë më shumë se kundërshtari i tyre Serbia.

Lojtari i tyre më i shtrenjtë është Bellingham, ndërsa lojtari më pak i vlerësuar është Kieran Trippier i cili vlen rreth 8.5 milionë euro.

Kylian Mbappe është lojtari më i shtrenjtë me 153 milionë euro, e cila është vlera e njejtë që ka edhe bashkëlojtari i tij Jude Bellingham, ndërsa Olovier Giroud është lojtari me vlerën më të ulët (2.5 milionë euro).

Rafael Leao i Portugalisë është lojtari më i shtrenjtë (77 milionë euro) ndërsa pasi fitoi Ligën Premier me Man Cityn sezonin e kaluar, mesfushori i Spanjës, Rodri vlen 102 milionë euro.

Rumania në ndërkohë ka vlerën më të ulët në mesin e shteteve pjesëmarrëse në Euro 2024 – vetëm 78 milionë euro./Telegrafi/