Barcelona ka vendosur të tërhiqet nga gara për të nënshkruar me talentin e River Plate, Franco Mastantuono, i cili vazhdon të impresionojë në Argjentinë. 16-vjeçari ka tërhequr vëmendjen e elitës evropiane dhe ka një klauzolë lirimi prej 45 milionë euro, e cila rritet në 50 milionë euro në 10 ditët e fundit të afatit kalimtar të transferimeve.

Blaugranët kanë ndjekur Mastantuonon, dhe ai thuhet se ishte i etur për të nënshkruar me ta, por financat nënkuptonin se ata do të duhej të vononin çdo nënshkrim deri në sezonin e ardhshëm.Sipas gazetës Marca, nuk duket se bisedimet do të presin dhe si rezultat, Barcelona ka vendosur të tërhiqet nga gara për nënshkrimin e tij.

Real Madridi është arsyeja – Los Blancos janë të vetëdijshëm për interesin e konsiderueshëm për lojtarin adoleshent dhe kanë filluar të lëvizin për Mastantuono në mënyrë që të kalojnë përpara ekipeve si Barcelona, ​​Manchester United, Manchester City dhe Chelsea.

Siç u raportua në fillim të kësaj jave, Menaxheri i Përgjithshëm Jose Angel Sanchez ka kontaktuar me River River, dhe Shefi i skautimit, Juni Calafat, ka folur me Mastantuono.

Kontaktet mes të tre palëve janë të shpeshta në këtë pikë, dhe plani i Real Madridit është që të nënshkruajë dhe ta sjellë atë në Evropë pasi të ketë mbushur 18 vjeç.

Megjithatë, ata nuk po kërkojnë të aktivizojnë klauzolën e tij të lirimit, që ata besojnë se është e fryrë dhe do të përpiqen të ulin çmimin. Pas shitjes së Claudio Echeverrit te Manchester City për 30 milionë euro, River Plate dëshiron ta thyejë atë rekord me Mastantuono.

Edhe një herë duket sikur Real Madridi është i vendosur t’i ‘vjedh’ rivalëve të tij nënshkrimin e një prej talenteve më të ndritur të Amerikës së Jugut.

Endrick Felipe, Vinicius Junior, Rodrygo Goes dhe Reinier Jesus formojnë një listë në rritje të adoleshentëve nga Amerika Latine dhe rekordi i tyre i zhvillimit të tyre deri më tani ka qenë pozitiv. /Telegrafi/