Vllaznia “shtyn” festën e titullit të 20-të për vitin tjetër

0

Vllaznia në boks nuk ka arritur dot të shpallet kampione kombëtare për vitin 2014. Ajo është mjaftuar me vendin e dytë në renditje në një kohë që Tirana është shpallur kampione e vendit, e favorizuar dukshëm edhe gjyqtarët që në 3-4 ndeshje deçizive, i kanë dhënë fitoren boksierëve të saj. Në ditën e sotme janë zhvilluar 10 ndeshjet finale, në të cilat 5 kanë boksuar shkodranët. Katër prej tyre në fakt kanë humbur dhe pikërisht Vuksan Guri, Kristian Shytani, Emanuel Kaçaj dhe Nelson Hysa. Sidomos ndeshjet e Shytanit dhe të Hysës kanë qenë shumë të kontestuara por gjyqtarët u kanë dhënë fitoren kundërshtarëve të tyre.

Zef Gjoni: Sjellim titullin e 20-të të shtunën në Shkodër

0
Pasditen e së enjtes do të nisë në Tiranë kampionati i 23-të kombëtar i boksit që zhvillohet në vendin tonë pas viteve ’90. Ai do të zhvillohet për tre ditë me rradhë në palestrën sportive “Fahrije Hoti” dhe në...

Besnik Gjetja bëhet gjyqtar boksi. Ja pse vendosa kështu

0

Një nga emrat më të shquar të boksit shqiptar të pasviteve '90, pikërisht Besnik Gjetja, ka vendosur të bëhet gjyqtar në këtë sport. Ai ka disa kohë që ka nisur të ushtrohet dhe në kampionatin e 18 vjeçarëve të zhvilluar para pak ditësh në Vlorë, ai është ngjitur për herë të parë në ring si gjyqtar. Njeriu që është shpallur disa herë kampion i vendit në këtë sport, njeriu që është i pari boksier profesionit në vendin tonë, tani e tutje do ta shohim si gjyqtar. I pyetur nga gazeta www.shkodrasport.com përse zgjodhi këtë gjë, ai është shprehur:

Nelson Hysa: Do sjellim titullin e 20-të kampion në Shkodër

0

Boksierët e ekipit të Vllaznisë janë në përgatitjet e fundit për kampionatin kombëtar të të rriturve që zhvillohet javën e ardhshme në Tiranë. Ata kanë kohë që stërviten për këtë eveniment të rëndësishëm pasi duan që ta bëjnë të tyrin edhe trofeun e 20-të kampion. Kapiteni i këtij ekipi Nelson Hysa në një intervistë të dhënë paraditen e sotme për gazetën shkodrasport.com, ka shprehur bindjen e tij të plotë se ky trofe jubilar do të vijë në Shkodër. "Kemi kohë që përgatitemi për këtë kampionat sepse duam të fitojmë një trofe jubilar për ne, titullin e 20-të kampion.

Vllaznia nënkampione për 18 vjeçarët. Muhja boksieri më i mirë

0

Vllaznia në boks për të rinj ka zënë vendin e dytë në kampionatin kombëtar të kësaj moshe, zhvilluar për tre ditë me rradhë në qytetin e Vlorës. Ajo ka arritur të nxjerrë shtatë finalistë dhe prej tyre, katër janë shpallur kampionë dhe pikërisht Vuksan Gurin në peshën 60 kilogramë, Erald Muhjen në peshën 64 kilogramë, Samet Llukajn në peshën  69 kilogramë dhe Fisnik Muharremin në peshën 81 kilogramë.

Zef Gjoni: Duam edhe titullin e 20-të kampion për Vllazninë

0

Boksierët shkodranë janë në përgatitjet e fundit për të marrë pjesë në dy kampionatet e rradhës, atë të 18 vjeçarëve që do të zhvillohet javën e ardhshme në Vlorë dhe të rriturve që do zhvillohet në Tiranë. Në një intervistë për gazetën shkodrasport.com kryetrajneri I këtij ekipi Zef Gjoni, është shprehur I bindur  se të dy këta tituj kampionë do të vijnë në Shkodër. Kjo falë përgatitjeve që janë bërë dhe elementit që ka ekipi në përbërje të tij.

Vllaznia bëhet gati edhe për dy tituj të tjera kampion gjatë shtatorit

0

Boksi shkodran është në përgatitjet e fundit për pjesmarrjen në dy aktivitete shumë të rëndësishme ku do të marrë pjesë gjatë këtij muaji. Bëhet fjalë për kampionatin kombëtar të të rriturve dhe atë të 18 vjeçarëve. Ky i fundit do të zhvillohet pikërisht më datë 10 shtator në qytetin e Vlorës. Në të do të marrin pjesë ekipet më të mira të vendit dhe natyrisht që Vllaznia do të kërkojë fitoren e titullit kampion. Nga ana tjetër, vëmendja më e madhe është e përqendruar tek kampionati kombëtar i të rriturve që do të nisë më 25 shtator në qytetin e Tiranës.

Kristian Demaj mbyll polemikat. Rikthehet tek Vllaznia

0

Një lajm I mirë për boksin shkodran. Boksieri I talentuar Kristian Demaj ka lënë pas polemikat që ka patur me trajnerin Zef Gjoni dhe I është bashkuar ekipit të Vllaznisë në stërvitje. Në fakt, ekipi kishte nevojë për talentin e tij por edhe Demaj kishte nevojë për një palestër për t’u stërvitur, për një trajner dhe për shokë ekipi. Për rrjedhojë, ai ka vendosur t’I japë fund çdo gjëje duke u ulur në tavolinë me trajnerin Gjoni dhe duke shuar mosmarrëveshjet që kanë patur. Për pasojë, ai më pas ka nisur menjëherë stërvitjen me ekipin.

Muhja e Marinaj, vende të para në turneun ndërkombëtar të Kosovës

0

Ashtu siç pritej, dy boksierë shkodranë që ishin pjesë e kombëtares shqiptare të 18 vjeçarëve që mori pjesë në turneun ndërkombëtar të Prishtinës, kanë zënë vendet e apra duke merituar edhe medaljet e arta. Bëhet fjalë për boksierët Erald Muhja dhe Syrjan Marinaj. Ata kanë triumfuar në finale ndaj dy boksierëve vendas pasi më parë kishin kaluar në gjysmëfinale kundërshtarë nga Hungaria dhe Bosnjë- Hercegovina. Ndeshjet kanë qenë të një niveli të lartë, nisur nga ajo që pjesmarrës në këtë edicion të turneut  me emrin “Lah Nimani” kanë marrë pjesë boksierë nga 9 vende të Rajonit.

Përfaqësuesja shqiptare e 18 vjeçarëve në turneun e Prishtinës

0

Nis sot në Prishtinë turneu i gjashtë që mban emrin e ish- boksierit të njohur kosovar Lah Nimani. Në të do të marrin këtë vit pjesë boksierë nga 9 vende të Rajonit mes të cilëve edhe 4 boksierë të kombëtares shpiptare të 18 vjeçarëve. Konkretisht boksierët që marrin pjesë në këtë turne dyditor janë Rexhildo Zeneli, Erald Muhja, Krenar Zeneli dhe Syrjan Marinaj. Sipas shortit  të hedhur për ndeshjet gjysmëfinale, Krenar Zeneli do të ndeshet me një boksier bullgar, Rexhildo Zeneli me një boksier hungarez, Erald Muhja me një boksier bosnjak dhe Syrjan Marinaj me një boksier tjetër hungarez.