Komuniteti i boksit, dje firmat në Federatë për Asamblenë

0

Pjesa më e madhe e ekipeve pjesmarrëse të vendit në sportin e boksit, tashmë është e qartë se janë kundër drejtuesve aktualë të Federatës. Për këtë arsye, ato ka kohë që janë duke menduar për ndryshime në kreun më të lartë të këtij institucioni, pra atë të presidentit. Madje, komuniteti i boksit thuhet se ka gjetur edhe njeriun që do të zëvendësojë presidentin aktual Gjergj Leqejza në këtë post dhe ai është biznesmeni i njohur Florent Kalidhopulli.

Nelson Hysa, firmos për “Mexico Guerreros” në Ligën WSB

0

Pas Kristian Demës, shkodrani tjetër Nelson Hysa do të jetë boksieri I dytë shqiptar që do të jetë pjesë e ekipit “Mexico Guerreros” që merr pjesë në Ligën gjysmëprofesioniste ëSV. Pasditen e djeshme, ky ekip ka publikuar emrat e sportistëve që ka zgjedhur për ta përfaqësuar atë në sezonin e ri. Dhe në peshën + 91 kilogramë, ai ka zgjedhur boksierin e Vllaznisë Nelson Hysa. Karriera shumë e suksesshme e tij në Shqipëri por edhe disa medalje në arenën ndërkombëtare, kanë bindur stafin e ekipit meksikan për ta zgjedhur atë për këtë peshë.

Florent Kalidhopulli, presidenti i ri i boksit shqiptar?

0

Kandidati i parë që doli në skenë ishte presidenti aktual i futbollit të Flamurtarit, Sinan Idrizi ndërsa dje është “zbuluar” dhe emri i kandidatit tjetër për postin e presidentit të Federatës Shqiptare të Boksit. Ai është biznesmeni i njohur gjirokastrit Florent Kalidhopulli. 46 vjeçari njihet si pasionant i këtij sporti, madje vite më parë pat financuar edhe ekipin e Vllaznisë dhe tashmë mund të jetë president i gjithë boksit, nëse do të marrë votat e duhura në Asamble.

Kristian Demaj: Pas “Gongut” do tentoj në Europian

0

I lumtur në maksimum për trofeun e fundit të fituar, atë të “Gongut të Artë”, boksieri shkodran Kristian Demaj e konsideron një relike të veçantë dhe jo më kot krenohet me të. Natyrshëm, ka të drejtë. Ai është i vetmi shqiptar që e fiton këtë trofe në 22 vite pjesmarrje dhe ky është një sukses i madh. Duke folur në lidhje me të, për gazetën “Sport Plus” medalisti i artë i Shkupit në peshën 91 kg, do të thoshte:

Kristian Demaj e artë dhe boksieri më i mirë në “Gongun e Artë”

0

Turneu ndërkombëtar "Gongu i Artë" që u zhvillua për dy ditë me rradhë në Shkup të Maqedonisë është mbyllur sot me sukses për boksierët e kombëtares shqiptare. Albi Sorra dhe Alban Beqiri kanë qenë boksierët e parë që kanë marrë medaljet e arta.Interesante edhe finalja e peshës 91 kg ku shkodrani Kristian Demaj pas fitores një ditë më parë ndaj një boksieri bullgar, në finale është ndeshur me një maqedonas.

Ndahet nga jeta Fadil Zhega, ish- boksieri dhe gjyqtari i njohur

0

Pak ditë më parë është ndarë nga jeta në moshën 73 vjeçare ish- boksieri dhe gjyqtari i boksit Fadil Zhega. Emri i tij për vite e vite me rradhë ka qenë shumë i njohur në ringjet shqiptare. E ka nisur karrierën me ekipin e Vllaznisë, për të vazhduar më pas edhe me Partizanin gjatë kryerjes së shërbimit ushtarak. Por ndërprerja e këtij sporti nga pushteti në fuqi, ka bërë që ëndërra e Fadilit dhe e shumë të tjerëve për ta vazhduar atë, të mbetej në mes.

Kristian Demaj shpreson për medalje në “Gongun e Artë”

0

Boksieri shkodran Kristian Demaj do të jetë pjesë e kombëtares shqiptare që do të marrë pjesë në “Gongun e Artë” që do të zhvillohet  në Shkup të Maqedonisë. Ky aktivitet ndërkombëtar i përvitshëm, organizohet me pjesmarrjen e shumë vendeve të botës dhe në fakt çdo vit sportistët shqiptarë kanë arritur të tregojnë vlerat e tyre dhe të hyjnë në zonën e medaljeve ndonëse rivaliteti ka qenë shumë i madh.

Demaj e Shytani fitore në Euroligë për “Podgorica Falcons”

0

Tre boksierë shkodranë dhe pikërisht Kristian Demaj, Kristian Shytani dhe Ronildo Piranej, janë duke përfaqësuar ekipin e Podgoricës në Euroligë ku ai merr pjesë. Në këtë Ligë marrin pjesë ekipe nga shumë vende të Europës dhe në mungesë të një ekipi nga Shqipëria, boksierër shkodranë janë ftuar të përfaqësojnë ekipin malazez. Natyrisht nuk ka qenë një ftesë sa për të kaluar rradhën, por drejtuesit e “Podgorica Falcons”, i kanë marrë tre boksierët shkodranë për të plotësuar ekipin e tyre dhe për të korrur suksese me to.

Zef Gjoni: Europiani, një sukses i madh për boksin shqiptar

0
Ditën e djeshme i është rikthyer sërish stërvitjes por trajneri i kombëtares shqiptare Zef Gjoni, natyrisht që kthen kokën pas. Pikërisht tek evenimenti i fundit ku mori pjesë bashkë me katër sportistë dhe pikërisht tek Kampionati Europian i 18...

Uldedaj s’arrin dot finalen e Europianit. E mbyll me bronz

0

Boksieri Jurgen Uldedaj e ka mbyllur aventurën e tij në Kampionatin Europian të 18 vjeçarëve me medalje bronzi. Ndonëse dëshira e tij ishte e madhe për të siguruar të paktën finalen, nuk ka ndodhur kështu. Ndoshta edhe për shkak të vlerësimit të gjyqtarëve. Në ndeshjen gjysmëfinale të zhvilluar pasditen e sotme, ai ka patur përballë boksierin norvegjez Tregren Vegar, nënkampion olimpik me këtë moshë.