85 vjet sport kombëtar: Shuk Radoja, Rrok Radoja, Luigj Radoja, Renato Radoja, Terezina Radoja!

Nga Besnik Dizdari

1.

Edhe kësaj here më del titulli i gjatë. S’kam çka të bëj. Titulli është dritarja e një shkrimi. Dhe një dritare e madhe jep më fort dritë. Më ktheu Renato Radoja, edhe një herë mbas pesë vjetëve tek historia e tij. Më ktheu sot, te 70-vjetori i lindjes së tij, jo thjesht për të rikujtuar një prej historive më të ndritshme të basketbollit shqiptar. Më ktheu edhe te risia befasuese që ka Radoja i madh te ky vit i 70-vjetorit të tij.

Një çiklist në parajsë

Nga Bledar Kuka

Në Shkodër ka një shprehje: “nuk vritet as për gjak”. Thuhet për ata djem (pasi femra nuk vritej sipas rregullave të dikurshme) që janë aq të mirë, aq të mrekullueshëm saqë nuk iu shkrep dot armën as kur i ke hasëm. Një nga ata djem ishte edhe Agim Tafili, ndonëse vdekja nuk mendoi kështu dhe e mori në moshën 52-vjeçare.

Loro Boriçi, në 10 figurat më të mëdha në 100 vite sport shqiptar

Shkodrani Loro Boriçi është përzgjedhur nga gazeta "Sporti Shqiptar" si një nga "10 sportistët më të mirë të 100 viteve 1912-2012". Anketa është organizuar prej disa ditësh nga redaksia e kësaj gazete dhe ka patur dy lloje vlerësimesh. I pari përmes votave të lexuesve që kanë shkuar përmes letrave dhe e-maileve dhe tjetri, ka qenë ai i gazetarëve të mediave të ndryshme në Shqipëri. Në kushte të tilla, pikërisht sot në ditën e 100 Vjetorit të Shtetit Shqiptar, kjo gazetë ka shpallur edhe fituesit. Njëri prej tyre, madje që ka marrë një numër të madh votash, ka qenë pikërisht Loro Boriçi.

Veteranët e Vllaznisë fitojnë Kupën “Pavarësia” në Vlorë

Sapo është mbyllur aktiviteti dhe veteranët e Vllaznisë së viteve '80- '90, kanë arritur të fitojnë Kupën "Pavarësia" të organizuar pasditen e sotme në qytetin e Vlorës. Heroi i këtij suksesi është padyshim portieri Avenir Dani që ka arritur të presë penalltitë në dy ndeshjet e zhvilluara dhe për rrjedhojë, Vllaznia ka merituar kupën e vënë nga organizatorët. Në këtë aktivitet shumë të bukur të organizuar pasditen e sotme,kanë marrë pjesë 4 ekipe: Veteranët e Tiranës, të Vllaznisë, Flamurtarit dhe Prishtinës.

Faruk Kalleshi, shtangisti me titullin “Nderi i Kombit”

Pas Panajot Panos, I dyti sportist që nderohet me këtë titull është një peshëngritës: Faruk Kalleshi. Para pak kohësh, ka qenë ish- presidenti I Republikës z. Bamir Topi që I akordoi këtij sportisti të mirënjohur urdhërin e lartë “Nderi...

Hysen Vejuka, një mjeshtër më pas për mundjen shkodrane

Krejt papritur është ndarë nga jeta në moshën 56 vjeçare ish-mundësi I Vllaznisë Hysen Vejuka. Ai nuk ka mundur t’I rezistojë dot një sëmundje e zemrës e cila I ka marrë edhe jetën në një moshë shumë të re. Vdekja e tij sigurisht që është një humbje e madhe, natyrisht në rradhë të parë për familjen e tij, pastaj edhe për komunitetin e sportit shkodran dhe për mundjen shqiptare. Hysen Vejuka ka qenë një nga mundësitë më të mirë të vendit në vitet ’70 kur ai arriti të shpallet dy herë kampion I Shqipërisë në vitet 1976 dhe 1978 dhe po ashtu ka zënë vende të para edhe në shumë gara të tjera duke qenë pjesë edhe e ekipit kombëtar.

Tonin Dema nderohet me titullin “Mirënjohja e Qytetit”

Tonin Dema është nderuar nga Bashkia Shkodër me titullin “Mirënjohja e Qytetit” për kontributin e tij të madh në vite për sportin e mundjes. Vendimi është marrë në mbledhjen e fundit të Këshillit Bashkiak Shkodër ndërkohë që mesditën e...

Tonin Dema nderohet me titullin “Mirënjohja e Qytetit” të Shkodrës

Mundësi i njohur shkodran Tonin Dema është nderuar pak kohë më parë nga Këshilli Bashkisë Shkodër me titullin "Mirënjohja e Qytetit". Një titull ky i dhënë për kontributin e madh në sportin e mundjes dhe sukseset e arritura prej tij por edhe për kontributin disavjeçar tek sporti i boksit. Dema ka qenë një nga boksierët më të mirë të Shqipërisë në vitet '70 duke arritur të shpallet 5 herë kampion i vendit si individ ndërkohë që ka edhe 14 trofe të fituar si pjesë e ekipit të Vllaznisë së atyre viteve. Ai është nderuar me titullin "Mjeshtër i Merituar i Sportit".

Agim Tafili- Qytetar Nderi i Shkodrës (pas vdekjes)

Mjeshtri i Madh i çiklizmit shkodran dhe atij shqiptar- Agim Tafili është nderuar nga Bashkia Shkodër me titullin e lartë "Qytetar Nderi" (pas vdekjes). Vendimi është marre ne mbledhjen e fundit te Keshillit Bashkiak te Shkodres me vota unanime.

Përcillet për në banesën e fundit, Mjeshtri Medin Zhega

I është dhënë sot lamtumira e fundit njërit prej personaliteteve më të njohura të historisë së futbollit shqiptar, “Mjeshtrit të Madh të Sportit”, Medin Zhega, i cili u nda nga jeta disa ditë më parë në moshën 66 -vjeçare. Gjatë ceremonisë së homazheve, që u zhvillua në hollin e Pallatit të Kongreseve personalitetet më të larta të shtetit dhe politikës, njerëz të sportit, miq dhe të afërm janë përulur me respekt përpara trupit të pajetë.Ka marrë pjesë në këto homazhe edhe presidenti i Republikës Bamir Topi në shenjë nderimi dhe vlerësimi të veçantë për kontributin e rëndësishëm në zhvillimin dhe promovimin e futbollit shqiptar ndër vite, si lojtar, specialist dhe trajner i Kombëtares shqiptare të futbollit të Medin Zhegës.

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI