Sportklub Vllaznia shpall “10 sportistët më të mirë” të vitit

0

Sportklub Vllaznia ka shpallur paraditen e së enjtes 10 sportistët më të mirë të tij për vitin 2014 në një ceremoni shumë interesante. Më të mirët e këtij klubi janë shpallur pikërisht para këshilltarëve Bashkiak, përpara fillimit të mbledhjes së rradhës të këtij Këshilli. Një gjetje shumë interesante e drejtuesve të këtij klubi dhe veçanërisht e drejtorit Mark Kroqi, për ta bërë këtë ceremoni, pikërisht para njerëzve që votojnë për financat e këtij klubi dhe këtyre sportistëve.

Bruno Kola dhe Vllaznia tjetër fitore në Rrethin Çiklistik

0

Tre etapa, tre fitore të çiklistëve të Vllaznisë si individ por edhe si ekip. Kjo është ecuria e shkëlqyer e ekipit shkodran që po dominon në etapat e deritanishme të Rrethit Çiklstik të Juniorëve që është duke u zhvilluar nga FSHÇ. Etapa e sotme ka qenë ajo Fier- Cakran- Vlorë.

Konkursi ‘Simbolet dhe Vlerat Olimpike’, mundësi për të votuar punimet e nxënësve shkodranë

0
Akademia Olimpike Shqiptare shpall organizimin e konkursit me fotot e punimeve qe kane teme “Simbolet dhe Vlerat Olimpike”. Afati i pregatitjes dhe dorezimit te materialeve ka qene deri me date 6 Maj 2020. Mesuesit e Edukimit Fizik kane mbledhur fotot/punimet...

Kampionët e Shqipërisë përballë indiferencës së shtetit: Ne sjellim medalje, por marrim ‘thërrime’

0
Janë të shumtë sportet shqiptare që janë lënë në harresë ose që mbijetojnë në kushte shumë të vështira. Një prej këtyre sporteve që praktikohet është Bilardo. Edhe pse më së shumti shumë njerëz e shohin si një lojë për...

Erjon Harusha dhe Kismete Sykaj kampionët e shahut për këtë vit në Shkodër

0
Erjon Harusha per te dytin vit rradhazi eshte shpallur kampioni i qytetit te Shkodres ne shah. Ne ndeshjet e vlefshme per "Festivalin e shahut "Çesk Jubani" te orhanizuar nga Bashkia e Shkodrës, ai ka triumfuar mbi te tjeret duke...

Një vend i dytë dhe një i tretë nga xhudistët e Vllaznisë në turneun...

0
Diten e sotme ne Peje, eshte zhvilluar turneu nderkombetar i xhudos "Judo for Peace", ku moren pjese rreth 200 garues nga te gjitha klubet e Shqiperise, Kosoves dhe Malit te Zi. Ky turne u organizua nga Federata e xhudos se...

Sidrit Bajrakurtaj kampion i Shqipërisë edhe me 20 vjeçarët

0
Pavaresisht kushteve te veshtira te stervitjes, mundja shkodrane vazhdon te nxjerre sportiste te mire dhe kampione. Pas largimit te Qamil Bajramit dhe sportisteve te tjere cilesore, tani "skena" i ka mbetur Sidrit Bajrakurtajt. Ne garat e kampionatit kombetar per te...

Nesër në Shkodër turneu ndërkombëtar “Nënë Tereza” në xhudo

0

Ditën e nesërme do të zhvillohet në Shkodër një turne ndërkombëtar në sportin e xhudos. Ai është emërtuar turneu "Nënë Tereza" dhe zhvillohet edhe në kuadër të vizitës së Papës në vendin tonë. Në këtë turne do të marrin pjesë sportistë nga 6 vende të Rajonit dhe pikërisht nga Bullgaria, Maqedonia, Kroacia, Mali i Zi, Kosova dhe Shqipëria. Zhvillimi i tij ishte menduar të bëhej në pallatin e sportit "Qazim Dervishi" por për shkak të mospërfundimit të rikonstruksionit të tij, aktiviteti do të zhvillohet në palestrën e Universitetit "Luigj Gurakuqi". Turneu do të jetë i hapur për shumë mosha, duke filluar nga U-12 dhe duke përfunduar me të rriturit.

Dy notaret shkodrane Marku e Borshi, kampione me ekipe të tjera

0

Noti në Shkodër ka qenë traditë edhe për vetë historinë e këtij qyteti të rrethuar nga të katër anët prej ujërave. Por vitet e fundit nuk ka ndodhur kështu. Për këtë arsye, Vllaznia në këtë sport, pavarësisht shumë përpjekjeve nuk ka arritur asnjëherë të kthehet në elitë. Edhe disa sportistë cilësorë shkodranë që janë në qarkulli, detyrohen të garojnë për ekipet e qyteteve të tjera. Ka ndodhur kështu edhe në kampionatin e fundit kombëtar të zhvilluar dje në Tiranë ku Rovena Marku dhe Noel Borshi janë shpallur kampione të vendit me të rriturat duke mos përfaqësuar ekipin e Vllaznisë por ato të Teuta Swimming dhe të ekipit privat Tornado.

Borshi: Federata e Notit gaboi rëndë me ftesën e Olimpiadës

0

Afrimi i ditës kur në Rio de Zhaneiro do të nisin Lojërat Olimpike sigurisht që ka shtuar edhe ankthin e atyre sportistëve të cilët ende përfundimisht nuk e kanë të sigurtë nëse do të jenë të pranishëm ose jo në këtë eveniment shumë të rëndësishëm. Ajo për të cilën do të shkruajmë është një ankesë që prindi i një sportisteje shumë të talentuar, notares shkodrane Noel Borshi, ka bërë në gazetën tonë. Arsyeja është sepse sipas tij, Federata Shqiptare e Notit ka bërë një përzgjedhje të gabuar të sportistes që do të përfaqësojë vendin tonë në këto Lojëra. Në letrën e tij ai ka shpjeguar gjithçka duke akuzuar edhe për ndërhyrje të qëllimta me qëllim moslejimin e Noelit për të shkuar në Brazil. Ja çfarë shkruan ai në letrën e tij: