Tek Beselidhja eshte i madh numri i ish-futbollisteve te Vllaznise te cilet luajne dhe japin kontributin e tyre per kete skuader dhe po ashtu edhe kete sezon, duket se ka ende shpresa per ngjitjen ne Superlige.

Njeri nga keto lojtare, eshte mbrojtesi i krahut te djathte Elvis Rustemaj. Ai ka pranuar me kenaqesi te flase per “Shkodra Sport” ne lidhje me karrieren e tij por edhe per objektivat e tij me Beselidhjen.


– Me cilin ekip ke filluar te luash per here te pare?

E kam filluar me moshat e Veleçikun, pastaj me Shkodren me trajner Taip Piraniqin, e per te vijuar me Akademine Vllaznia me te cilen kam luajtur me ekipet U15, U17 dhe U19. Me ekipin U17 kam dale dy here kampion, ndersa me U19 kam fituar nje titull kampion. Pastaj kam vazhduar 6 muaj me ekipin e pare te Veleçikut, pra nje faze kampionati dhe fazen tjeter e kam mbyllur tek Beselidhja. Nderkohe ne vitin 2016 kam qene tek ekipi i Laçit.

-Perse u larguat nga Laçi?

Kisha deshire qe te luaja te gjitha ndeshjet, por ishte e pamundur sepse kisha edhe pak eksperience, vija nga kategoria e pare e skuadra e Laçit luante ne superiore dhe kishte pretendime per kampionat. Pastaj u huazova tek ekipi i Shenkollit, ekip mjaft i mire ne kategorine e pare, kam shenuar dy gola. Ate vit zume vend nderi ne kete kategori. Nje vit me mrapa kam luajtur me Terbunin dhe pastaj kam vazhduar me Beselidhjen.

– Pse ju zgjodhet Beselidhjen dhe si ndiheni tek ky ekip?

Ekipin e kisha njohur edhe me pare. Eshte nje klub serioz, ka kushte shume te mira, me nje president shume korrekt dhe them me bindje qe Beselidhja meriton superioren.

– Çfare te pelqen tek Beselidhja?

Organizimi dhe korrektesia qe eshte karakteristike e klubit.

– Cili eshte trajneri juaj i preferur deri tani?

Padyshim merite kane te gjithe, por tani jam me Plorin nje trajner me eksperience si ne kategorine e pare ashtu edhe ne superiore. Eshte mjaft korrekt, kerkues, kerkon fitore ne cdo ndeshje dhe padyshim duhet te japim maksimumin.

– Cili eshte objektivi i Beselidhjes kete vit?

Padyshim dalja ne superiore, por nuk heqim dore as nga kupa pasi kemi eleminuar me merite Partizanin.

– A mendoni se nje dite do te vishni fanelen e kombetares?

Fanela e kombetares eshte nje enderr per çdo futbollist, edhe une me pune dhe me shume djerse mund ta arrij nje dite.

– A mendoni se karrieren tuaj mund ta mbyllni tek Veleçiku?

E shpresoj ta mbyll atje, ne shtepine time.

– Nje pyetje te fundit, pse ju quajne tek Beselidhja, Dani Alvez?

Nuk e di se me gjykojne te tjeret, por une jam tifoz i Brazilit dhe tifoz personal i Dani Alvez.
Engjell Gjolaj

SKEDA PERSONALE

Emri: Elvis Rustemi

Datelindja: 23.07.1996

Vendlindja: Koplik

Gjatesia: 180 m

Pozicioni ne fushe: Mbrojtes i krahut djathte

Cilesi: Luan me te dyja kembet

Skuadra aktuale: Beselidhja Lezhe