Vllaznia u eliminua pasditen e sotme ne gjysmefinale te Kupes se Shqiperise duke mos arritur dot te shkoje ne finalen e trete rradhazi te ketij kompeticioni. Goli i Jackson nje minute para fundit, i dha fitoren 1-0 Egnatias, rezultat qe i mjaftoi per t’u kualifikuar.

Duhet thene se ne pjesen e pare kuqeblute bene nje ndeshje pergjithesisht te mire, por ne te dyten çuditerisht u terhoqen prapa duke i dhene terren kundershtarit dhe ne fund e pesuan.

Por duhet thene se futbollistet, stafi teknik por edhe drejtuesit e klubit kane qene shume te pakenaqur me arbitrimin e ndeshjes nga Enea Jorgji dhe trupa e tij. Arbitri i FIFA-s u duk se do te behej protagonist i ketij takimi qe ne minutat e para te tij.

Pikerisht atehere kur akordoi fillimisht kartonin e kuq per Çoben qe u hoq pastaj nga sistemi VAR, per te vazhduar me anullimin e golit te shenuar po nga Çoba. Pretendimet e shkodraneve ishin edhe per disa goditje denimi, edhe per disa faulla te padhena dhe madje edhe per disa rivenie anesore.

Per te mberritur tek nje prekje e topit me dore ne pjesen e dyte nga Fangaj brenda zones se rreptesise por qe kete here Jorgji nuk preferoi ta shikonte ne VAR. Dhe ne fund, arbitri elbasanas mori edhe kontestimet e shkodraneve qe duket se perpos faktit qe nuk dhane me te miren e tyre ne kete ndeshje, paten jo pak probleme edhe me Enea Jorgjin./SHKODRA-SPORT.COM/