Vllaznia ne taekwondo ka arritur te siguroje te tjera suksese ne garat e rradhes. Ditet e fundit, nen drejtimin e trajnerit Elion Puka, ata kane marre pjese ne nje kampionat nderkombetar dhe jane shpallur kampion, duke u renditur me pike te paret nga 24-ekipe me 412-sportiste pjesemarres.

Keshtu, ata kane konkurruar ne te tre kategorite, per te cilat eshte zhvilluar ky kampionat, ato cadet, young-cadet dhe per kategorine e femijeve. Suksesin me te madh nder te gjithe sportistet shkodrane e kane arritur Menida Meta ne peshen 37-kg, Edrit Çoka per 41-kg, Aron Duka per 45-kg dhe Altin Lasku ne peshen 57-kg, ne kategorine Cadet, ku kane arritur te sigurojne vendin e pare dhe te shpallen kampione per kete gare.

Nderkohe, per kategorine Young Cadet u shpallen kampione Ajsel Gradeci per peshen 33-kg, Rean Beci ne peshen 41-kg, Franko Suka ne peshen 44-kg dhe Reina Spathari ne peshen 47-kg.

Kupa e vendit te pare si ekip iu dorezua Ditmir Vodinajt, nder ish-sportistet me te mire dhe me te shquar te ekipit te Vllaznise ne taekwondo dhe aktualisht, trajner i ekipit te Kombetares se Maltes.

Fakti qe plot sportiste te Vllaznise jane ngjitur ne podium eshte nje tregues i punes se shkelqyer qe stafi i trajnereve me ne krye Elion Puken dhe sportistet bejne çdo dite ne stervitje. Sigurisht qe, per çdo vit e me teper, ambiciet e Vllaznise ne taekwondo do te jene shume here me te medha. /Maringlen ZHIVANI/


Kampionet kadete:

Menida Meta -37 kg kampione

Edrit Coka -41 kg kampion

Aron Duka -45 kg kampion

Altin Lasku -57 kg kampion

Kampionet Young Cadet:

Ajsel Gradeci -33 kg kampione

Rean Beci -41 kg kampion

Franko Suka -44 kg kampion

Reina Spatari -47 kg kampione


Kampionët e kategorise Femije B dhe C :

Noel Dibra -23 kg

Daris Kraja -23 kg

Klevis Mecaj -25 kg

Asena Gradeci -25 kg

Elois Spatari -27 kg

Luar Hoti -29 kg

Ajris Sula -29 kg

Omer Puka -31 kg

Ergit Rreshketa -31 kg

Skerdilajd Egerci -31 kg

Elia Golemi -31 kg

Xhesina Lekaj -31 kg

Sejdi Bregu -36 kg

Geald Mema -36 kg

Ajlin Truma -36 kg

Amel Brahusha -40 kg

Amer Vrina -44 kg

Rohan Hasani -44 kg

Mateo Gjonaj +44 kg

Amar Taja -21 kg

Joel Marinaj -21 kg

Edrin Murrizi -21 kg

Rois Pylla -29 kg

Ajan Zadeja -33 kg