Afati i ardhshëm i transferimeve premton të jetë emocionuese për gjigantët e Ligës Premier, me Liverpoolin, Chelsean, Manchester Cityn dhe Manchester United që shprehin interesim të qartë për nënshkrimin e të riut të talentuar të Barcelonës, Lamine Yamal.

Liverpooli, në kërkim të pasuesit të Mohamed Salah, i ka vënë sytë te 16-vjeçari. Edhe pse do të përballen me konkurrencën nga Manchester United, Manchester City dhe Chelsea, Reds janë të vendosur të forcojnë skuadrën e tyre në vijim.

Situata e Salah në Anfield mbetet një çështje kyçe, me Liverpoolin që së fundmi refuzoi një ofertë të rëndësishme nga Al-Ittihad për egjiptianin. Edhe pse Salah mund të qëndrojë në ekip për dy sezonet e ardhshme, Liverpool e njeh rëndësinë e përgatitjes për jetën pas golashënuesit pjellor, i cili tani është 31 vjeç.

Lamine Yamal, i njohur për thyerjen e rekordeve, është shfaqur si mbrojtësi i djathtë më i ri që përfaqëson Barcelonën në ekipin e parë. Pavarësisht moshës së tij, ai ka grumbulluar 28 paraqitje këtë sezon, duke e dëshmuar vlerën e tij me dy gola dhe pesë asistime.


Në garë janë edhe Manchester United, Manchester City dhe Chelsea

Situata e komplikuar financiare e Barcelonës mund të hapë derën për një shitje të mundshme dhe Liverpool sheh te Yamal mundësinë për të marrë një talent premtues. Edhe pse vlera e tij në treg vlerësohet në 60 milionë euro, Reds besojnë se mund ta sigurojnë atë për një çmim të arsyeshëm, veçanërisht nëse Barça detyrohet të shesë për shkak të problemeve të saj financiare.

Megjithatë, gara nuk do të jetë e lehtë për Liverpoolin, pasi edhe Manchester United, Manchester City dhe Chelsea po monitorojnë nga afër situatën e Yamal dhe mund të paraqesin ofertat e tyre. Beteja për talentin e Barcelonës duket intensive dhe Liga Premier mund të dëshmojë një garë emocionuese mes këtyre klubeve elitare për talentin. /Telegrafi/