Elis Guri, nderohet me çmimin “Mirënjohja e Qytetit” nga Bashkia Shkodër

Në ceremoninë e shpalljes së "Sportistëve më të mirë të klubit shumësportësh Vllaznia për vitin 2011", është dhënë edhe një çmim tjetër shumë domethënës. Ka qenë Këshilli Bashkiak Shkodër ai që në mbledhjen e tij të fundit ka vendosur t'i akordojë mundësit shkodran Elis Guri, titullin e lartë "Mirënjohja e Qytetit". Në mungesë të vetë kampionit të botës që jeton në Bullgari dhe konkurron për këtë vend, titullin e ka marrë babai i tij Mjeshtri Eljaz Guri nga duart e kryetarit të Këshillit Bashkiak Shkodër, z. Bardh Lohja.

Xhudo. Nesër në Shkodër turneu i 8-të ndërkombëtar “Vllaznia Cup”

Paraditen e nesërme, konkretisht në orën 10.00 në pallatin e sportit "Qazim Dervishi" do të nisë turneu i VIII ndërkombëtar i xhudos "Vllaznia Cup". Në këtë turne të përvitshëm që zhvillohet nën kujdestarinë e Albania Judo Kodokan, me mbështetjen e Sportklub Vllaznia, do të marrin pjesë shumë sportistë dhe jo vetëm nga Shqipëria.

Leonat Kola, trajneri i ri i çiklizmit të Vllaznisë

Rrokadë trajnerësh tek ekipi i çiklizmit të Vllaznisë. Leonat Kola që deri para pak ditësh ka mbajtur edhe postin e presidentit të këtij ekipi, ka marrë detyrën e trajnerit. Ndërkohë, trajneri i mëparshëm Sabetin Hoxha ka marrë drejtimin e ekipit të të rinjve. Nayrisht që lëvizje të tilla janë bërë nga drejtuesit e klubit për t'i dhënë edhe më shumë prioritet këtij ekipi që vitin e kaluar ka bërë paraqitje shumë të mira në të gjitha garat kombëtare ku ka marrë pjesë. I pyetur nga shkodrasport.com në lidhje me përgjegjësinë që e pret tashmë pas marrjes së kësaj detyre, trajneri Kola është shprehur:

Historia e rrallë/ Mundësi 50-vjeçar që u shpall kampion në Shkodër: Kishin frikë mos...

Në finalet e Kampionatit Kombëtar të Mundjes Klasike, të cilat u zhvilluan disa ditë më parë në qytetin e Shkodrës, midis ekipeve pjesëmarrëse ishte edhe Tomori i Beratit. Nën drejtimin e trajnerit të mirënjohur Ibrahim Keli, në përfundim të...

“Best 10 North 2018″/ 4 trajnerë kampionë në garë për trofeun e më të...

Agjensia e spektakleve "Buna 1" do të organizojë në muajin janar spektaklin tashmë tradicional "Best 10 North 2018" dhe në mes të tjerë do të përzgjedhë edhe trajnerin e moshave më të mirë të vitit. Një çmim ky për...

Xhovani Shkoza, medalje bronzi në turneun e Greqisë

Xhudisti Xhovan Shkoza ka bërë një paraqitje shumë të mirë në turneun ndërkombëtar të zhvilluar dje dhe sot në Amyntaio të Greqisë duke merituar medaljen e bronztë në kategorinë e tij, në garat e kadetëve. Aktiviteti ka qenë i rëndësishëm sepse në të kanë marrë pjesë përveç sportistëve nga të gjitha vendet e Ballkanit edhe ato nga Rusia, Ukraina, Gjeorgjia etj. Turneu është zhvilluar për të gjitha grupmoshat dhe është zhvilluar nën kujdesin e klubit sportiv "Filippos" të Amyntaios, në bashkëpunim me Komunën e Amyntaios, me Federatën Greke të Xhudos dhe me rajonin perëndimor të Maqedonisë teksa ka patur një pjesmarrje të madhe sportistësh. Shqipëria është përfaqësuar në këtë turne vetëm me sportistin Xhovan Shkoza që ka konkurruar në peshën 66 kg.

Muzeu sportiv/ Në Shkodër nis puna për mbledhjen e materialeve

Premtimi i bërë prej kohësh për ngritjen e një muzeu sportiv nuk u realizua dot në 100 vjetorin e Vllaznisë, megjithatë puna ka nisur dhe shumë shpejt Shkodra do ta ketë një të tillë. Sipas kryebashkiakes Ademi, muzeu do...

Tre taekondistë të Vllaznisë në kombëtare për Ballkaniadën

Javën e ardhshme në Maribor të Sllovenisë do të zhvillohet Kampionati Ballkanik i taekondosë për të gjitha grupmoshat. Në mes ekipeve të tjera pjesmarrëse, do të jetë edhe Shqipëria e cila do të marrë pjesë me një ekip të plotë. Në rradhët e kësaj kombëtareje do të jenë edhe tre sportistë të Vllaznisë si dhe trajneri i saj Elion Puka. Kështu, Jordi Gërçari do të marrë pjesë në garat e kadetëve (mosha 12-14 vjeç) në peshën +65 kg, Dea Tërbuni do të marrë pjesë në kategorinë junior (14-17 vjeç) në peshën -59 kg si dhe Ditmir Vodinaj do të marrë pjesë në kategorinë senior (të rritur) në kategorinë -74 kg.

Kroqi: Mosmiratimi i fondit, një dëm i madh për shumësportëshin

Mosmiratimi I transferimit të shumës prej 15 milionë lekësh të vjetra për aspirimin e pallatit të sportit “Qazim Dervishi” në mbledhjen e së enjtes të Këshillit Bashkiak Shkodër, ka sjellë edhe reagimin e drejtuesve dhe pjestarëve të këtij klubi. Ka qenë drejtori Mark Kroqi ai që për mediat ka folur ashpër në këtë drejtim ndaj disa prej këshilltarëve duke thënë. "Për vetëm tre vota nuk u miratua kalimi i atij fondi nga një zë në tjetrin. Nuk e di se çfarë halli kishin ato këshilltarë që nuk e votuan këtë gjë përderisa janë lekë që nuk ia kemi kërkuar askujt por thjesht i kemi lëvizur brenda- përbrenda klubit.

Përfundon rikonstruksioni i “Qazim Dervishit”. Ekipet nisin stërvitjen

Rikonstruksioni I pallatit të sportit “Qazim Dervishi” më në fund ka përfunduar dhe nga dita e djeshme ekipet e lojërave me dorë kanë nisur stërvitjen në të. I pari që ka shkeluar në parketin e saposhtruar të tij, ka qenë ekipi I basketbollit të meshkujve të Vllaznisë. Trajneri Bledar Gjeçaj bashkë me sportistët e tij kanë zhvilluar seancën e parë stërvitore duke u munduar të përshtaten sa më shpejt me ambjentin e ri ku do të luajnë ndeshjet zyrtare të Ligës Ballkanike. Pas ekipit të basketbollit të meshkujve, aty kanë zhvilluar seancat stërvitore edhe ai I femrave si dhe dy ekipet e volejbollit.

FUTBOLLI I FEMRAVE

Historia ime/ Samena Markaj (Juban Danja)

Une quhem Samela Markaj, jam 17 vjeç dhe jetoj ne qytezen Laç-Vau-Dejës. Futbolli, nje emer kaq i dashur per te gjithe boten mbare. Nje...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR