Federata Shqiptare e Çiklizmit shtyn kupën “Agim Tafili”

Ishte planifikuar të zhvillohej sot kupa në nder të ish-kampionit të çiklizmit Agim Tafili, por ajo është shtyrë për një datë tjetër. Federata Shqiptare e Çiklizmit ka menduar të organizojë një garë në kujtim të kësaj figure të madhe dhe data e menduar fillimisht ishte 15 marsi. Megjithatë ajo tashmë është shtyrë për më vonë teksa mund të zhvillohet muajin e ardhshëm por ndoshta edhe më 19 maj, ditë kur mjeshtri ka edhe ditëlindjen e tij. Gara madje atë ditë mund të shoqërohet edhe me ndonjë ceremoni tjetër që është duke u menduar për t'u organizuar në Shkodër. Në këtë mënyrë, e rëndësishme është që kjo figurë e madhe do të nderohet edhe me një garë me emrin e tij.

Mundësit shkodranë 4 vende të para në kampionatin e moshave

Në datat 26 dhe 27 prill është zhvilluar kampionati kombëtar i mundjes për paratërinj dhe shkollorë. Vllaznia ka marrë pjesë në këtë kampionat me një përbërje të plotë sportistësh të drejtuar nga trajneri Nazmi Elezi. Në kampionatin e paratërinjve, ekipi shkodran është përfaqësuar me 10 sportistë dhe pikërisht me: Amir Hebovija 42 kg, Ermal Muliu 54 kg, Dashnor Koka 58 kg, Maldin Camaj 63 kg, Engin Krasniqi 63 kg, Emanuel Deda 69 kg, Adnan Guri 76 kg, Ardis Hebovija 85 kg, Eqerem Shega-85 kg, Elton Fusha 96+ kg.

Ylber Sefa: Emocion për suksesin në Turin e Shqipërisë. Duhet shumë punë për të...

Dje ka bërë një pedalim të shkëlqyer duke mbërritur i pari në finishin e Shkodrës. Ylber Sefa ndonëse kishte vetëm pak orë që kishte mbërritur nga Belgjika, atje ku stërvitet, ka shkëlqyer në etapën e parë të Turit Çiklistik...

Oneda Reçi, medalje e argjendtë në turneun e Mariborit

Gjimnastja e Vllaznisë Oneda Reçi ka merituar medaljen e argjendtë në turneun ndërkombëtar të Mariborit që u zhvillua këto ditë në Slloveni.Në këtë aktivitet ka marrë pjesë ekipi përfaqësues i gjimnastikës shqiptare, i përfaqësuar tërësisht nga gjimnastet e Vllaznisë, nën drejtimin e trajnerit Vladimir Limaj ishte mysafir në turneun ndërkombëtar të Mariborit në Slloveni. “Shlamunov Memorial” quhej veprimtaria që Federata Botërore e Gjimnastikës organizon tradicionalisht për të 11-tin vit me radhë në të cilin konkurruan edhe gjimnastet e ekipit shqiptar. Shqipëria përfaqësohej me tre gjimnaste Oneda Reçi, Aurela Hoxha dhe Eralda Zemanaj, të cilat, së bashku me trajnerin e tyre Limaj,  përfaqësojnë Vllazninë në kampionatin shqiptar.

Viti 2016, mes suksesesh dhe përpjekjesh për sportin shkodran

Stadiumi, ëndërra e shumë shkodranëve që solli shumë zhurmëViti që lamë pas, për Shkodrën ka dhuruar një eveniment shumë të rëndësishëm: Ndërtimin e plotë të stadiumit “Loro Boriçi”. Investimi I Qeverisë shqiptare dhe I Federatës Shqiptare të Futbollit, pas...

Ilmi Kurti: Si e bindëm Elis Gurin t’i hynte mundjes

Pas shkrirjes së ekipeve të mundjes të klubit Vllaznia pas fillimit të viteve ’90, ato u krijuan sërish në vitin 1998. Drejtuesit e klubit bënë çmos për ta kthyer këtë sport elitar dhe një vit më vonë pranë mundjes ofrohet edhe biznesmeni Ilmi Kurti që zgjidhet edhe si president i këtij sporti, post që e mban deri në vitin 2006.

Tre taekondistë të Vllaznisë në kombëtare për Ballkaniadën

Javën e ardhshme në Maribor të Sllovenisë do të zhvillohet Kampionati Ballkanik i taekondosë për të gjitha grupmoshat. Në mes ekipeve të tjera pjesmarrëse, do të jetë edhe Shqipëria e cila do të marrë pjesë me një ekip të plotë. Në rradhët e kësaj kombëtareje do të jenë edhe tre sportistë të Vllaznisë si dhe trajneri i saj Elion Puka. Kështu, Jordi Gërçari do të marrë pjesë në garat e kadetëve (mosha 12-14 vjeç) në peshën +65 kg, Dea Tërbuni do të marrë pjesë në kategorinë junior (14-17 vjeç) në peshën -59 kg si dhe Ditmir Vodinaj do të marrë pjesë në kategorinë senior (të rritur) në kategorinë -74 kg.

Shkodrani Franc Ashiku i jep fitoren Shqipërisë ndaj Kosovës

Falë fitores së mjeshtrit të FIDE, shkodranit Franc Ashiku, Shqipëria kaloi me sukses (2,5-1,5 ) përfaqësuesen e Kosovës në raundin e tretë të Kampionatit Europian të Shahut që po mbahet në Kretë. Ndeshja ka qenë shumë e fortë por shahisti shkodran ka arritur të triumfojë në fund dhe kësisoj kombëtarja jonë mundi atë kosovare.

Vllaznia e dyta, pretendente për titullin kampion në shah

Gjatë këtyre ditëve është duke u zhvilluar kampionati kombëtar ekipor në shah. Në të marrin pjesë 10 ekipet më të mira të vendit por lufta më e madhe për titullin kampion duket se është përqendruar në mes dy ekipeve, Teutës së Durrësit dhe Vllaznisë së Shkodrës. Për momentin, ekipi durrsak është në vend të parë ndërsa ai shkodran në vend të dytë me dy pikë më pak. Për të përcaktuar skuadrën kampione, me shumë siguri do të vendosë ballafaqimi direkt mes këtyre dy ekipeve. Kampionati mbaron të dielën dhe pritet që në ditët në vazhdim të ketë një konkurrencë të fortë për vendin e parë.

“Best 10 North 2018″/ 4 trajnerë kampionë në garë për trofeun e më të...

Agjensia e spektakleve "Buna 1" do të organizojë në muajin janar spektaklin tashmë tradicional "Best 10 North 2018" dhe në mes të tjerë do të përzgjedhë edhe trajnerin e moshave më të mirë të vitit. Një çmim ky për...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Andersen: Niveli i Fortunës më i lartë se ai i Vllaznisë,...

Shorti i turit të dytë të Ligës së Kampioneve në futboll për femra ka vënë përballë Vllaznisë ekipin Fortuna Hjorring të Danimarkës. Skuadra nënkampione...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR