Tonin Dema: Ndjehem krenar që kam kontribuar për mundjen shkodrane

Speciale nga Gjergj KOLA Shumëkush që e njeh pas viteve '90, ndoshta e mban mend vetëm si trajner boksi. Tonin Dema, vërtetë ka kontribuar për rreth 7 vjet si trajner i ekipit të boksit të Vllaznisë, ka qenë ndër të parët...

Dedë Bregu, kampioni që vazhdon të nxjerr kampionë

Ka lindur më 20 qershor të vitit 1939. Në Malësi, andej nga vjen ai, fjala që përmendet shpesh kur e kalon njëfarë moshe është “I moçëm”. Në fakt duket se kjo fjalë nuk ka të bëjë me Dedë Bregun. Ndonëse 76 vjeçar, atë e sheh çdo ditë në stërvitje me mundësit e Vllaznisë duke u munduar të injektojë tek ata pasionin për këtë sport siç e ka patur edhe vetë në rininë e tij. Natyrisht që sot nuk është e lehtë të bindësh një djalë të rinj të merret me sport.

Adrian Mikopli, rikthim tek volejbolli pas 25 vitesh “mungesë”

Vitet '80 për volejbollin shkodran kanë shënuar një nga kulmet e tij. Një brez i shkëlqyer sportistësh kanë qenë ato të cilët kanë mbushur pallatin e vjetër të sportit (sot Katedralja e qytetit) dhe ndër to, njëri nga më të spikaturit ishte padyshim edhe Adrian Mikopli. Ai ka lindur në Shkodër më 2 mars 1963 dhe me sportin do të lidhej që në moshën 13 vjeçare. Ka qenë në klasën e shtatë të shkollës "Ndoc Mazi" kur i lind ideja të merret me volejboll dhe rregjistrohet tek ekipi i të rinjve të Vllaznisë që në atë periudhë drejtohej nga trajnerët Flamur Agolli dhe Mehdi Temali. Pas katër vitesh me këtë ekip, e thërrasin me të rriturit, pikërisht në vitin 1981 kur trajner në atë periudhë ishte Mark Grimi. Për Adrianin, kjo ishte një ëndërr e realizuar tashmë. "Të luaje me emra të tillë si Irfan Boriçi, Adrian Shiroka, Xhino Mjeda, Irfan Domnori, Gjon Çoba e më pas edhe me Mark Kroqin, Besnik Lishën, Simon Gugën, Fatmir Grudën, Adnan Boriçin, Frederik Trumzën, apo dhe në fund me të rinjtë e sapoardhur në ekip, Aleksander Leqejzën dhe Bernard Shtyllarin, sigurisht që ishte një kënaqësi e madhe për mua. U bëra protagonist i këtij ekipi dhe kjo më lumturonte. Puna me trajnerin Grimi fillimisht dhe më pas me Petrit Juknin, dha frutet e veta sepse Vllaznia e atyre viteve u shndërrua në ekipet më të forta të Shqipërisë"- thotë Mikopli në rrëfimin e tij për gazetën "SHKODRA SPORT".

Besnik Limani, boksieri 12 herë kampion i Shqipërisë mbetet i papërsëritshëm

Boksi shqiptar ka dy histori të tij, atë të krijimit të tij dhe deri në vitin 1963 kur u mbyll dhe më pas, nga viti 1991 dhe deri më sot. Tek kjo e dyta kemi patur mundësinë të shohim...

Ndahet nga jeta ish- atleti i Vllaznisë Nefail Kraja

Mëngjesin e sotëm është ndarë nga jeta në mënyra të parakohshme ish- atleti i Vllaznisë Nefail Kraja. Prej disa kohësh ai vuante nga një sëmundje e rëndë të cilës nuk ka mundur t'i rezistojë dot duke u detyruar t'i...

Viktor Martini, boksier i pamposhtur që e mbylli karrierën vetëm 20 vjeç

Mbetet një nga emrat e shquar të sportit të boksit në Shkodër por edhe më gjerë. Për fat të keq tij, sporti I boksit u ndërpre në moshën e tij më të mirë, kur ende nuk I kishte mbushur 20 vjeç por në fakt tashma ishte dy vjet kampion I Shqipërisë me të rriturit. E kemi fjalën për Viktor Martinin, njeriun që është shquar si kampion në ring, si trajner me shumë vlera por shpesh është lënë në harresë.Ka lindur në Shkodër më 5 dhjetor të vitit 1943. Sportin e boksit e nis rastësisht megjithatë do të bëhej një nga sportistët më të mirë të vendit me të dhënat që e karakterizonin. Për fat të keq të tij, ky sport u ndërpre nga shteti kur ai ishte në moshën 20 vjeçare dhe sapo kishte filluar të triumfonte në ringjet shqiptare. Viktor Martini megjithatë ka se çfarë të thotë në një rrëfim ekskluziv për gazetën shkodrasport.com kur ai do të thoshte:

Genc Barkiçi, shkodrani Mjeshtër i Europës

Shkodra dhe Klubi Vllaznia kane edhe nje Mjeshter Europe. Behet fjale per peshengritesin e talentuar Genc Barkiçi.

PERSONAZH/ Jetmir Isaj- boksieri shkodran 5 herë kampion i vendit

Pesë herë kampion i vendit, tre Kupa të Shqipërisë dhe disa fitore në arenën ndërkombëtare. Kjo është karriera e boksierit shkodran Jetmir Isaj. Me këto suksese e ka shkruar emrin e tij në historinë e këtij sporti duke lënë...

Anton Shkoza: Për xhudon “ia vlen” edhe karroca e invalidit

Emocionet e asaj paraditje të këtij shkurti të lagësht do të mbahen mend gjatë. Një pallat i tërë sporti i ngritur në këmbë duke duartokitur atë, me siguri që është një eveniment i veëantë. Anton Shkoza i ulur aty në karrocën e tij të invalidit gjysëm i përlotur ka përcjellë një ndjesi të veçantë. Korab Llazani, përfaqësues i Ministrisë i ka dhënë atij Medaljen e Artë akorduar nga ky institucion. Motivacioni ka qenë i thjeshtë: për merita të shquara në zhvillimin e sportit të xhudos në vendin tonë. Më pas një aktivitet i zhvilluar e që do të jetë i përvitshëm me emrin e tij. I ngazëllyer normalisht Antoni ka premtuar se një nderim i tillë do ta bëjë atë të punojë deri në pikën e fundit për këtë sport. Aktualisht 36 vjeçar ai mendon se ka shumë për të bërë për xhudon. Pse jo duke e menduar veten sërish larg karrocës që kërkon ta mbajë për vete.

Një kujtim e mbresë me Mançinin

Nje rastesi, ajo qe mu afrua te djelen e 2 shtatorit, duke u perballur me njeriun e botes se futbollit italian trajnerin Roberto Mancini. Ne dalje te stacionit hekurudhor Santa Maria Novela te Firences me nje ecje elegante duke...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR