Muc Koxhja dëshmon për futbollin e lavdishëm shkodran

Roli i Mucit tek ekipi shkodran

Në ekip Muci ishte lider i padiskutueshëm për vite me radhë, mesfushor punëtor dhe inteligjent. Në çdo ekip dy, tre apo katër lojtarë janë bërthama rreth së cilës ngrihet dhe funksionon mekanizmi i gjithë skuadrës, prandajMuci vazhdimisht, gjatë gjithë karierës së tij disa vjeçare tek Vllaznia, në të cilën janë ndërruar disa breza lojtarësh ka qenë në udhëheqjen e ekipit drejt suksesit, në daljet nga situatat e vështira, ishte shembull i lojtarit serioz, tepër korrekt, i aftë psikologjikisht për të mos rënë viktimë e pasioneve instinktive në asnjë situatë të lojës.

Klodian Duro, lojtari “jabanxhi” që ka fituar më shumë se kushdo tjetër zemrën e...

Tek Vllaznia gjatë gjithë këtyre viteve të fundit kanë ardhur e ikur shumë lojtarë. Dikush ka lënë gjurmë dhe në fakt këta janë të pakët por shumë prej tyre u kthyen andej nga erdhën, pa lënë asnjë shenjë me aktivizimin...

Sabah Bizi, njeriu- ikonë i Shkodrës dhe i shkodranëve

Nderimi që iu bë me titullin e lartë "Kalorësi i Urdhërit të Skënderbeut", padyshim që ka qenë mëse i merituar. Sabah Bizi është ndjerë shumë i kënaqur me titullin e akorduar nga Presidenti i Republikës dhe për më tepër,...

Rifat Rusi- autobiografi sportive

Kam lindur në Shkodër më 4 dhjetor 1920. Mësimet e fillores dhe të mesmes I kam kryer në qytetin e lindjes ndërsa studimet e larta në Tiranë, pranë Insitutit të Lartë të Edukimit Fizik, profili futboll.
Jetën futbollistike, si çdo I ri, e kam filluar në sheshet e lagjes, në shoqënitë e improvizuara të asaj kohe, si “Bishtuku”, me punëtorët e fabrikës “Tarabosh”, ku bënin pjesë edhe Bimo Fakja, Dul Dragovoja etj. Në gjimnas, klasa ku bëja pjesë, ka qenë vazhdimisht kampione e shkollës. Kam qenë anëtar I ekipit të Gjimnazit të Shkodrës. Për herë të parë jam inkuadruar në ekipin e Vllaznisë në ndeshjen e zhvilluar në Tuz në vitin 1942 dhe ku fituam me rezultatin 4-0. Pastaj në vitin 1943, luajta sërish në një ndeshje miqësore me Tiranën.
Mbas Çlirimit, kam marrë pjesë me Vllazninë në turneun e zhvilluar në Kosovë në vitin 1945, në qytetet Prishtinë, Prizren e Gjakovë. Të gjitha ndeshjet I fituam pa marrë asnjë gol. Në korrik 1945, me Vllazninë jam aktivizuar në ndeshjet miqësore me Cetinën, ndeshje në të cilën pësova frakturë e luksacio në të dy klavikulat. Pas plot 6 muajsh, më 13 shkurt 1946, në një ndeshje miqësore me Partizanin, në minutat e para të saj pësova një frakturë në këmbën e djathtë, (tibie e peron). Mbas këtij moment të rëndë, kam lënë karrierën si futbollist dhe I jam përkushtuar përgatitjes time si trajner.

Shkëmbi: Tahir Kalaci do jetë busullë orientimi për gjithë arbitrat

Në ditën e lamtumirës së fundit për ish- arbitrin e FIFA-s Tahir Kalacin, njeriu që ka folur më gjatë, njeriu që ka organizuar gjithçka sa i takon ceremonisë së homazheve, ka qenë ish-kolegu i tij Mhill Shkëmbi. Në një prononcim për mediat, ai ka zbuluar shumë detaje të jetës së mësuesit dhe kolegut të tij duke thënë:

Historia e jashtëzakonshme italo- “shqiptare” e Imelda Prennushi-t

Nga Besnik Dizdari
Për herë të parë me emrin e Imelda Prennushi-t – siç e shkruan vetë ajo me “nn”, ndërsa në Shkodër e shkruajmë “Prendushi” – mbiemri pra i këtij fisi të vjetër fisnik të qytetarisë shkodrane – jam njohur më 1992 përmes “Annuario Illustrato del Basket”. Mund të mos isha njohur nëse nuk më thoshte mendja me pa gjithë emrat e të gjitha kampioneve të Italisë në basketboll për femra.

Sabah Bizi: Humbja e Din Zhegës e madhe për të gjithë ne

“Ndjehem I shokuar nga lajmi që mora vesh. Më vjen keq që më është larguar nga jeta një pjesë e saj. Din Zhega ka qenë një nga shokët e mi më të mirë. Shkodra dhe Shqipëria ka humbur jo vetëm një nga lojtarët më brilant të saj, por edhe një nga drejtuesit më të mirë të saj. Ndjej dy herë më shumë keqardhje pasi jo më larg por dje e kishim në gojë Din Zhegën me një nga bashkohësit tonë. Ai ishte një njeri I jashtëzakonshëm një shok I mirë jashtë fushës së blertë por edhe një figurë e këtij
sporti aq të dashur për ne.

Isak Bala, trajneri i kampionëve dhe i rekordmenëve

Nëse atletika shkodrane ka patur suksese të shumta pas viteve ’90, kryesisht në shpalljen disa herë kampion i ekipit të meshkujve, një meritë të madhe ka dhënë në arritjen e këtyre rezultateve edhe njëri prej trajnerëve të këtij ekipi, pikërisht Isak Bala. Nga puna e tij plot pasion e përkushtim, kanë dalë sportistë që jo vetëm kanë dalë kampionë në garat respektive por edhe kanë thyer rekorde. Sot, personi në fjalë, i detyruar ndoshta edhe nga rrethanat që u krijuan në klubin Vllaznia, ka hequr dorë nga trajnimi dhe ka nisur punën e gjyqtarit në këtë sport. Po kush është në fakt Isak Bala?

Astrit Hafizi, pianisti rekordmen i Kombëtares që “shkundi” Gjermaninë

Cila është historia e pa treguar e Astrit Hafizit, nga një muzikant, pianist, në një mesfushor të talentuar dhe më pas trajneri i kombëtares, që tronditi Gjermaninë? Vitet kryeqytetase te Shkëndija, dëshira e Dinamos dhe transferimi brenda ditës nga Kampi i Dajtit në Razëm.

Palokë Nika- personazhi historik i sportit shqiptar

Shkodra është krenuar dhe krenohet si qyteti ku për herë të parë janë luajtur disa sporte në vendin tonë. Nëse krenohemi me këtë gjë, ajo që duhet të dimë është se një ndër njerëzit më të veçantë të kësaj historie, është padyshim Palokë Nika. Me emrin e tij janë të lidhura shumë ngjarje dhe episode historike që fillojnë në dhjetëvjeçarin e parë të shekullit të kaluar. Një figurë poliedrike sportive. Sportist, trajner, organizator, gjyqtar dhe gazetar. Të gjitha këto i ka bërë Palokë Nika. Ai ka lindur në Shkodër më 1892 dhe sporti do të shoqëronte gjithë jetën e tij.
-Ndeshja e parë ndërkombëtare në Shqipëri, iniciativë e Palokë Nikës. Skuadra "Indipendenca" ishte formuar në Shkodër që në vitin 1912. Luhej futboll në atë kohë dhe në krye të kësaj skuadre ishte pikërisht Palok Nika. Ushtritë okupuese në Shkodër kishin edhe ato skuadrën e tyre. Paloka i kishte vënë detyrë vetes dhe ishte angazhuar para skuadrave të qytetit se do të përfaqësonte Shkodrën me një skuadër përballë asaj të ushtrive okupuese.

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR