Perlat Musta: Lojtarët e Tiranës bënin shkollë dhe gjenin shtëpi, mua ma lanë gruan...

Ish-portieri i Partizanit dhe Kombëtares, në intervistën e dhënë për “Panorama Sport” hedh dritë mbi një ng jarje të ndodhur para 31-vite, ku ai dhe tre futbollistë të tjerë të “demave” u pezulluan pas shpikjes së disa normave. Musta...

Valbona Quku: Privilegj të jem mes volejbollisteve më të mira të shekullit për Vllazninë

Mbrëmja e djeshme do të mbetet gjatë në kujtesën e pjestarëve të familjes "Lisha". Dy prej tyre, Besniku dhe Valbona janë nderuar me titujt si "volejbollisti" dhe "volejbollistja" e shekullit për SK Vllaznia. Lidhja e tyre ka ardhur pikërisht...

Arratisja e Arvid Hoxhës dhe Lulzim Bërshenit në vitin 1987, rrëfimi unik i ish-portierit:...

Nga JETMIR HALILAJ Të arratiseshe për një jetë më të mirë në Shqipërinë moniste ishte një bast me jetën. Jo për atë që do të ndërtoje jashtë, porse çfarë pasojash do të kishte për personin që e ndërmerrte këtë iniciativë...

Dossier: Viti 1937- Vllaznisë i anullohet një fitore. Protesta në Shkodër, por ajo humbet...

Nga Gjergj KOLA Në historinë 99 vjeçare të Vllaznisë janë vetëm 9 kampionate të fituara nga ana e saj. Për ndokënd, kjo shifër është e mjaftueshme ngaqë përballja e saj me “ujqërit” e kryeqytetit, Tiranën, Partizanin e Dinamon, nuk ka qenë...

Rraklli: Frajburg solli dy mikrobuze me veshmbathje për të më blerë

Ish-sulmuesi i përfaqësueses shqiptare të futbollit, Altin Rraklli, ka hyrë në histori si shqiptari i parë në Bundesligë. Për më tepër, ai ka qenë ndër të paktët lojtarë në fillimin e viteve ’90 që arriti të siguronte shpërblim për...

Ish- futbollisti i Vllaznisë kthehet 12 vite pas dhe çfarë vlerësimi bën për Bekim...

Kanë luajtur sëbashku me ekipet e moshave të Vllaznisë dhe po ashtu edhe me ekipin e parë të tij për një periudhë të shkurtër. Por nostalgjia e atyre viteve është ende prezent dhe për rrjedhojë ata nuk ngurrojnë t'i...

Histori/ Kur Vllaznia fitonte 2-0 ndaj Austrisë së Vjenës

Siç e kam treguar, për stinën 1971-’72 Vllaznia e Shkodrës duhej të kishte luajtur sipas shortit, pikërisht me një skuadër austriake, Rapid të Vjenës për Kupën UEFA, tërhequr nga Regjimi. Dhe mbas 7 vjetëve shorti kapricioz ia ruan me...

Agustin Kola: I theva hundën Medin Zhegës, por ai më tha ‘bravo të qoftë,...

Një rrëfim vërtet interesant ishte nga Agustin Kola për emisionin “Exlusive”. Atje është folur shumë mbi kohërat e vjetra te Tirana, por njëkohësisht edhe duke bërë njëfarë krahasimi mes futbollit të atëhershëm me të sotmin. Sipas Kolës, futbolli është luftë,...

Tirana do ndeshet me Dinamo Tbilisi. Vllaznia e pësonte në tavolinë ndaj saj 22...

Nuk ka vetëm histori të bukura dhe me kualifikime për skuadrat shqiptare në Europë ndaj Dinamos së Tbilisit. Vllaznia në sezonin 1998-1999 e pësoi nga një gabim foshnjarak, teksa sfidën në Tbilisi e humbi në fushë 1-0, por duke...

VIDEO/ Flet autori i 4 kupave të fituara me Vllazninë, Sabah Bizi: Shkodra e...

Sabah Bizi është një nga legjendat dhe talentet më të mëdha të futbollit shqiptar, kryesisht si titullar i Vllaznisë. Bizi ka qenë nga ata futbollistë, të cilët me punën, aftësinë dhe përkushtimin e tij, ka kontribuar në rezultatet më...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI