FOTO E RRALLË/ Medin Zhega dhe Arben Minga, dy ikonat e sulmit shqiptar

0
Nje foto qe publikojme per here te pare dhe ne te cilen jane sebashku dy prej emrave me te medhenj te historise se futbollit shqiptar, Medin Zhega dhe Arben Minga. Dy sulmues kalibri te cilet i kane bere nder klubeve...

Publikohet për herë të parë/ Në foto Vllaznia e vitit 1952 kur mundte 4-1...

0
Vllaznia e Pasçlirimit ka qenë e mrekullueshme. U shpall kampion në vitin 1945 dhe po ashtu edhe më 1946, ndërkohë që rivalizoi fort për titullin kampion edhe në 2-3 sezonet e mëpastajme. Më pas, nisën problemet. Lojtarët më të...

ARKIV: JA KAMPIONËT E VLLAZNISË NË MUNDJEN KLASIKE

0

Kampionë të shumtë ka patur edhe mundja klasike. Më së shumti si individë sesa në sukseset si ekip. Nga ky lloj i mundjes kanë dalë emra të spikatur, ndër më të mëdhenjtë e mundjes shqiptare. Më poshtë po rradhisim një e nga një të gjithë, duke filluar nga Qazim Elbasani, kampioni i parë i Vllaznisë në vitin 1949 dhe deri tek i fundit Ismail Çela në vitin 1991.

Dokumenti i rrallë: Ja si Byroja Politike i quante “vagabondë” tifozët e Vllaznisë

0
Tifozët shkodranë janë shquar gjithmonë për mbështetjen e madhe që i kanë bërë Vllaznisë. Dhe jo vetëm në ndeshjet e luajtura në Shkodër. Jo më kot, rënia e saj prej Superligës është përjetuar në mënyrë dramatike prej tyre. Sidomos prej tifozëve...

FOTO- LAJM/ Dikur portierë të mirë, sot dy trajnerë të mirë

0
Shpesh thuhet qe nje futbollist i mire, nuk mund te behet edhe nje trajner i mire. Por ka edhe shume raste qe ka ndodhur e kunderta dhe per ta vertetuar kete gje, po ndalemi vetem tek kjo foto e...

SHAH: “LIBRI I ARTË” I KAMPIONËVE NË VITE (si individ-meshkuj)

0
Kampionët e shahut shqiptar në vit3 (individ-meshkuj) 1933    Xhaferr Çaushi     (17 Nëntori) 1946    Gaspër Shoshi     (17 Nëntori) 1947    Sotir Qirjaku     (17 Nëntori) 1948    Skënder Çarçani    (17 Nëntori) Teodor Siliqi    (17 Nëntori) 1949    Skënder Çarçani    (17 Nëntori) 1950    Skënder Çarçani    (17 Nëntori) Sotir Qirjaku    (17 nëntori) 1951    Bujar Hoxha   ...

Arkiv/ Kur Vllaznia fitonte 3-0 ndaj Tiranës 25 vite më parë (FOTO)

0
Përballjet në kampionatin shqiptar shpeshherë kanë dhuruar shumë emocione dhe sidomos në ndeshje të veçanta. Nesër në Tiranë do të përballen Partizani me Vllazninë por ndërkohë ne nxorrëm nga arkivi i gazetës "Shkodra Sport" një përballje në mes SK...

ARKIV/ KUPA BALLKANIKE- VITI 1967, VLLAZNIA- BEROE (BULLGARI) 4-0

0
Kupa Ballkanike: Vllaznia- Beroe Stara Zagora (Bullgari) 4-0 Ndeshja u luajt në stadiumin "Vojo Kushi" të Shkodrës më 23 dhjetor 1967 dhe ekipet luajtën me këto formacione: Vllaznia: Z. Dani, Çapaliku, Gjoni, Dedja, Mema, Lekaj, Gjergji, Rragami, Bizi, Zhega dhe S....

Arkiv/ Kur Agim Canaj dhe Samuel Nikaj drejtonin Vllazninë 5 vjet më parë

0
Vllaznia në këto vitet e fundit është drejtuar nga shumë trajnerë. Madje është interesant është fakti se shumica e tyre kanë qenë joshkodranë. Njëri nga ato ka qenë edhe Agim Canaj, trajner ky që ka punuar dy herë tek...

FOTO-LAJM/ Nikolla Vukçeviç, mbrojtësi malazez që luajti me sukses për Vllazninë

0
Pas vitit 2000 tek Vllaznia kanë ardhur shumë futbollistë nga Mali i Zi. Duke filluar nga portierë, mbrojtësa, mesfushorë dhe sulmues. Kuptohet që vetëm një pjesë e vogël e tyre kanë lënë gjurmë. Njëri prej tyre që po e evidentojmë...