Vllaznia mundet 0-3 sot nga Studenti në “Qazim Dervishi”

Pasditen e sotme në pallatin e sportit "Qazim Dervishi" të Shkodrës është zhvilluar ndeshja e javës së 16-të e kampionatit kombëtar të volejbollit për meshkuj në mes ekipeve të Vllaznisë dhe Studentit. Sfida më interesante e kësaj jave të parë të fazës së katërt, ka qenë pikërisht kjo e luajtur pra në Shkodër. Por në fakt, ajo nuk ka patur ndonjë surprizë brenda. Studenti ka arritur të fitojë dhe të ruajë vendin e parë në renditje. Djemtë e Ylli Tomorit e kanë fituar setin e parë në shifrat 25-21 duke patur deri diku konkurrencë nga shkodranët ndërsa në të dytin është e çuditshme por Vllaznia nuk arrin të shënojë më tepër se 8 pikë përballë 25 pikëve të Studentit që e ka fituar atë pastër.

Rezart Prela, një ditëlindje larg pasionit të madh-volejbollit

Ndonëse u shkëput në fillimin e këtij sezoni nga Vllaznia në volejboll për meshkuj për tu larguar drejt Gjermanisë akoma nuk është harruar lehtë. Bëhet fjalë për ish-kapitenin e kësaj skuadre, Rezart Prela. Sot në drejtim të tij kanë shkuar shumë urimë nga miqtë kudo brenda e jashtë Shqipërisë. Prela sot ka një ditë të veçante sepse mbush plot 26 vite. Ndaj ish-kapiteni i kuqebluve të volejbollit vijon të gëzojë të njëtin respekt kudo, sidomos në mjedisin sportiv në Shkodër. Për vite me radhë ai bashkë me trajnerin Artan Kalaja dhe pjesën tjetër të volejbollistëve na rikthyen një Vllazni dinjitoze në sportin e volejbollit. Sezonet e fundit shpesh herë kjo skuadër ishte pretendente serioze për fitimin e trofeve, e natyrisht kjo edhe për meritë të Prelës.

Vllaznia fiton lehtësisht 3-0 ndaj Elbasanit

Në kuadrin e javës së 14-të të kampionatit kombëtar të volejbollit për meshkuj, sot pasdite në pallatin e sportit "Qazim Dervishi" të qytetit tonë, është luajtur takimi në mes ekipeve të Vllaznisë dhe Elbasanit. Ndeshja nuk ka patur shumë histori ngaqë volejbollistët shkodranë e kanë dominuar lojën dhe për rrjedhojë, kanë fituar lehtësisht. Vetëm në setin e parë ka patur pak rivalitet teksa në fund janë rregjistruar shifrat 25-21. Në të dytin epërsia ka qenë shumë më e madhe dhe elbasanasit kanë arritur të shënojnë vetëm 13 pikë përballë 25 të vendasve ndërsa në të katërtin vetëm 14.

Vllaznia për meshkuj mundet 0-3 nga Teuta në Durrës

Ekipi i volejbollit të meshkujve të Vllaznisë e ka humbur edhe ndeshjen e rradhës të kampionatit kombëtar, atë të luajur në Durrës ndaj Teutës vendase me rezultatin 0-3. Pas humbje në mesjavë me Tiranën në Shkodër, është shënuar edhe një tjetër disfatë për skuadrën e Artan Kalasë megjithatë kjo në njëfarë mënyre ka qenë e pritshme sepse luhej ndaj njërës prej skuadrave më të mira të kampioantit dhe pretendente e fortë për titullin kampion siç është Teuta.

Kalaja: Vllaznia s’ka lekë as për udhëtime jashtë Shkodre

 

 

Humbja me Tiranën dy ditë më parë nuk është se e ka shqetësuar shumë trajnerin e ekipit të volejbollit të meshkujve të Vllaznisë- Artan Kalanë. Skuadra që ai drejton është sërish brenda objektivave të saj dhe mbi të gjitha brenda garës për titullin kampion. Por ajo që e shqetëson këtë trajner është sërish i njëjti problem: mungesa e anës financiare. Ndonëse kemi hyrë në muajin e dytë të këtij viti, klubit shkodran ende nuk i kanë kaluar fondet e duhura për udhëtimet e ekipeve jashtë Shkodrës dhe në kushte të tilla, ekipet po udhëtojnë me fondet e tyre.

Vllaznia mundet 1-3 nga Tirana në “Qazim Dervishi”

Pasditen e sotme në pallatin e sportit "Qazim Dervishi" të qytetit të Shkodrës është zhvilluar ndeshja e rradhës e vlefshme për kampionatin kombëtar të volejbollit për meshkujve, në mes ekipeve të Vllaznisë dhe Tiranës. Këto dy ekipe janë ndër më të mirat e vendit, mbajnë aktualisht vendet tre dhe katër në renditje. Ndeshja ka patur rivalitet por në fund kanë triumfuar tiranasit me rezultatin 3-1. Në fakt, takimi ka filluar mirë për volejbollistët shkodranë të cilët e kanë fituar lehtësisht setin e parë në shifrat 25-12. Të krijohet ideja se fitorja do ishte e lehtë për ta por nuk do ndodhë kështu.

Arjola Prenga, shqiptarja që po shkëlqen në volejbollin francez

Nga Mejdan ZHIVANI

E lindur në Mirditë, e rritur në Tiranë, bën karrierë në Francë. Kështu mund të cilësohet jeta e njërës prej volejbollisteve më të mira të viteve të fundit të Shqipërisë, Arjola Prenga. Ajo ka spikatur në kampionatin shqiptar, derisa iu bë realitet kalimi në kampionatin francez duke qenë pjesë e skuadrës Tërvilë Floronzhë. Nuk është nga skuadrat më të mira të këtij kampionati por e rëndësishme është që ajo është liderja e saj duke u vlerësuar shpesheherë si ndër më të mirat e ndeshjeve të zhvilluara. Për të mbërritur deri tani, kësaj sportisteje në fakt i është dashur të kalojë një rrugë të gjatë, mes shumë vështirësish.

Vllaznia humb 1-3 ndaj Studentit por dhuron spektakël

Ekipi i Vllaznisë në volejboll për meshkuj ka dhuruar spektakël sonte në pallatin e sportit "Asllan Rusi" të kryeqytetit në përballjen me Studentin kryesues të kampionatit. Pavarësisht se ka humbur 1-3 skuadra e trajnerit Artan Kalaja ka bërë një paraqitje shumë të mirë duke dhuruar kënaqësi tek të pranishmit në pallatin e sportit. Seti i parë i ndeshjes në fakt ka qenë i dobët për shkodranët që e kanë humbur atë në shifrat 12-25. U duk se Studenti do ta kishte të lehtë fitoren por nuk do ishte kështu. Në të dytin, ka një rivalitet të madh dhe në fund, falë përvojë fitojnë vendasit në shifrat 25-23.

Volejbollistja e Vllaznisë Ana Gjelaj grumbullohet në Kombëtare

Federata Shqiptare e Volejbollit ka zhvilluar sot në Tiranë një zbor me lojtaret kandidatë të ekipit kombëtar të femrave. Ajo që të bën përshtypje është se në listën e sportisteve të përzgjedhura nga trajnerët Hasan Gurabardhi dhe Altin Martiri, është edhe volejbollistja e Vllaznisë Ana Gjelaj. Ky natyrisht që është një sukses për këtë sportiste, e cila ka dhënë një kontribut jo të vogël tek skuadra e saj duke qenë liderja e saj. Jo më kot, pak kohë më parë, Gjelaj pati një ofertë edhe nga skuadra e Tiranës por ajo preferoi për arsye të ndryshme të qëndronte pranë familjes së saj në Shkodër.

Faza e tretë e kampionatit nis me Studenti- Vllaznia

Ditën e nesërme, nis faza e tretë e kampionatit kombëtare të volejbollit për meshkuj. Në ndeshjen e parë të kësaj faze, Vllaznia do të ndeshet me Studentin kryesues dhe takimi do luhet të shtunën në ora 18.00 në pallatin e sportit "Asllan Rusi" të kryeqytetit. Skuadra shkodrane e trajnerit Artan Kalaja vjen në këtë fazë të tretë pas merkatos së dimrit por pa asnjë ndryshim në rradhët e saj. Ajo nuk ka patur mundësi financiare për të marrë ndonjë volejbollist tjetër e për t'u përforcuar dhe për rrjedhojë do luajë sërish me të njëjtët sportistë që ka patur deri në dhjetor. Nga ana tjetër, Studenti kryesues, ndonëse ndodhet në vend të parë, sërish ka bërë përforcime duke marrë dy të huaj.

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI