Izmir Smajlaj: Jam vetëm i Vllaznisë. S’e ndërroj me askënd

Rekordmeni i kërcimit së gjati dhe kërcimit trehapësh tregon objektivat për vitin 2017: “Dua të jem në podiumin e medaljeve në Ballkaniadë, Evropianin e sallave të mbyllura dhe në Botëror”. 8.03 metra rekordi i ri kombëtar që Izmir Smajlaj ka vendosur në verën e kaluar në kërcimin së gjati dhe kjo ka ndodhur më 21 maj në Mitingun Ndërkombëtar që u zhvillua në “Elbasan Arena”.

Vllaznia, shpallet kampione kombëtare e vrapimit në mal

Atletët e Vllaznisë janë shpallur kampionë të Shqipërisë në garat e kampionatit kombëtar të vrapimit në mal. Ky kampionat është zhvilluar ditën e djeshme rreth Kodrave të Liqenit Artificial në Tiranë dhe në të kanë marrë pjesë atletët më të mirë të Shqipërisë dhe të Kosovës. Në garën e 12 kilometrave, kanë dominuar atletët shkodranë të cilët në renditjen individuale kanë arritur të zënë vendin e dytë me anë të atletit Bledar Mesi dhe vendin e tretë me anë të Vladimir Haxhiajt. Ndërkohë në renditjen ekipore, ekipi I Vllaznisë ka dominuar mbi të tjerët duke zënë vendin e parë dhe duke u shpallur kampion I Shqipërisë edhe për këtë vit.

Atletike, faza pergatitore

Skuadra e Vllaznisë në Atletikë ka nisur fazën përgaditore. Kuqeblutë janë duke u përgaditur për aktivitetet që do të kenë në vijim. Shkodranët pasi kane kryer pushimet verore i janë rikthyer stërvitjeve intensive. Të gjitha skuadrat e meshkujve dhe femrave prej ditësh kanë nisur seancat stërvitore për garat që do të kenë në vazhdimësi.

Atletët e Vllaznisë fitojnë 5 gara në Mitingun Ndërkombëtar të Elbasanit

Qyteti i Elbasanit ka qenë mikpritësi i aktivitetit ndërkombëtar të altletikës, Mitingu Internacional. Në këtë aktivitet morën pjesë shumë presidentë te federatave te Atletikës të shtëtëve të tjera, si edhe presidenti i Federatës Europiane të Atletikës, Svein Arne Hansen. Në këto...

GJEST FANTASTIK/ Ish- rekordmeni Luli “shijon” rekordin e ri dhe “i dorëzon stafetën Burrajt

Garat e djeshme në Shkodër në kuadrin e kupës "100 vjet atletikë Vllaznia" siç kemi bërë të ditur kanë dhuruar edhe rezultate të larta, ku ka spikatur padyshim rekordi i atletit shkodran Franko Burraj në garën e 200 metrave. Ai...

Ardit Rrashi, atleti që kërkon të thyejë rekordin e “idhullit”-Oltion Lulit

Në analizën e fundit të Federatës Shqiptare të Atletikës ndër emrat që janë përmendur nga drejtuesit e saj, ka spikatur edhe ai i Ardit Rrashit, atletit të Vllaznisë, një prej atyre më me perspektivë në këtë sport. Sprinteri i dalluar premton shumë për të ardhmen.I datëlindjes 06.05.1991, ai e ka filluar sportin 14 vjeç me trajnerin Isak Bala dhe me të vazhdon sërish punën duke patur raporte mjaft të mira për të, si një nga trajnerët më të mirë të Shqipërisë në garat e shpejtësisë. Ndër arritjet e këtij sportisti janë titujt kampion me moshat 15-16 vjeç, kampion me të rinjtë në 100 dhe 200 metra si dhe kampion me të rriturit në 200 metra.

Izmir Smajlaj vendos rekord të ri kombëtar. Kërcen 8.03 metra

Atleti shkodran Izmir Smajlaj vendos sërish rekord të ri kombëtar, por këtë herë duke realizuar ëndrrën e madhe të jetës së tij, kalimin e distancës së 8 metrave në garën e kërcimit së gjati. Ka ndodhur kështu në garat e zhvilluara pasditen e djeshme në Elbasan, zhvilluar në kuadrin e kupës së  nderimit të figurave ku ai ka kërcyer 8.03 metra. Në këtë aktivitet kanë marrë pjesë përveç sportistëve më të mirë të Shqipërisë edhe të ftuar të tjerë nga Maqedonia, Mali i Zi, Kosova, San Marino, Malta, Italia, Armenia dhe Rumania. Atleti i Vllaznisë ka bërë një paraqitje të shkëlqyer në këtë garë dhe në kërcimet e tij ka arritur atë distancë që kërkonte prej kohësh.

Vllaznia fituese e Kupës së Shqipërisë për vitin 2012

Pasditen e sotme në Tiranë janë zhvilluar garat e Kupës së Shqipërisë në atletikë për të rritur. Vllaznia e Shkodrës është shpallur fituese e kësaj kupe duke i lënë dukshëm prapa në renditje ekipet e tjera. Ashtu siç pritej, atletët shkodranë i kanë dominuar garat. Kështu, në garën e 110 m/p atleti Bajram Muça ka zënë vendin e parë me kohën 15"45. Po ashtu, vend të parë ka zënë edhe Elvedin Meti në garën e 200 m me kohën 22"31. Edhe Besmir Pepa në hedhjen e shtizës ka dalë i pari duke e hedhur atë në distancën 56.71 m, ndersa Izmir Smajlaj i pari ne trehapesh me 14.60 m. Një tjetër atlet shkodran ka spikatur në këto gara dhe ai është pikërisht kampioni i njohur Admir Bregu që konkurron për Tiranën. Bregu ka zënë vendin e parë në garën e 100 m si dhe në kërcim së gjati.

Vllaznia spikat me shumë kampionë në garat e moshave

Atletët e vegjël të Vllaznisë kanë bërë një paraqitje shumë të mirë në garat e kampionatit kombëtar të zhvilluar në Elbasan. Konkretisht janë zhvilluar garat e grupmoshave U-13 dhe U-15 dhe ndonëse nuk ka patur një numër të madh sportistësh pjesmarrës, ata kanë arritur rezultate të mira. Kështu kanë spikatur për kategorinë e më të vegjëlve, sportistët Alfio Tafili në kërcim së gjati me 4.15 m, Orinda Shala në 600 m me 1'55"00 dhe në kërcim së gjati me 4.32 m si dhe vend i parë në 4 x 50 m për vajza.

Smajlaj nderohet me titullin “Mjeshtër i Madh” nga Presidenti

I meriton dhe kanë ardhur nderimet e çmimet për atletin e njohur shqiptar, Izmir Smajlaj. Kampioni i Europës në kërcim së gjati, pasi e ka parë veten në krye të vendit në Shkodër, në qytetin e tij të lindjes, i nderuar në çdo drejtim nga bashkia e kryeqendrës së veriut, pasi ka marrë edhe shpërblimin prej 40 milionë lekësh të vjetra nga qeveria shqiptare, sot e ka ndalur hapin në Presidencën e Shqipërisë. Ai është nderuar nga kreu i vendit me medaljen “Mjeshtër i Madh”, çka vjen si “qershia mbi tortë” për të, në momentin më të mirë të kaerrierës.Përmes një statusi në Facebook, Smajlaj ka mirënjohje:

FUTBOLLI I FEMRAVE

Kombëtarja e femrave ngjitet në renditjen e FIFA-s

Kombëtarja shqiptare e femrave është ngjitur në renditjen e përgjithshme të FIFA-s. Skuadra e drejtuar nga trajneri Armir Grima ka ngjitur dy pozicione në...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR