SHAH: “LIBRI I ARTË” I EKIPEVE KAMPIONE (FEMRA)

Ekipet kampione të Shqipërisë në shah për femra: 1983 Vllaznia Shkodër 1984 Lokomotiva Durrës 1985 nuk është zhvilluar 1986 Vllaznia Shkodër 1987 Vllaznia Shkodër 1988 Partizani Tiranë 1989 Vllaznia Shkodër 1990 Vllaznia Shkodër 1991 Dajti Tiranë

ARKIV: JA KAMPIONËT E VLLAZNISË NË MUNDJEN E LIRË

Vllaznia sidomos në vitet '70-'80 ka nxjerrë një sërë kampionësh në sportin e mundjes së lirë. Emrat e shumë prej tyre tashmë janë të njohur nga ambjenti sportdashës shkodran por edhe më gjerë. Ndonjë edhe mund të jetë harruar dhe prandaj ia vlen t'i kujtojmë. Më poshtë, po japim një pasqyrë të plotë të të gjithë sportistëve që kanë dalë kampion me ekipin e Vllaznisë në mundjen e lirë. E kemi fjalën për garat individuale, pa lënë mënjanë këtu kurrsesi sukseset si ekip të Vllaznisë si në kampionatet kombëtare, ashtu në Kupat e Republikës dhe në Spartakiadat Kombëtare. Megjithatë këtu po japim vetëm sportistët kampionë bashkë me vitet kur ata kanë arritur këto suksese:

ARKIV/ Dervish Haxhiosmanoviç & Ferid Borshi, trajnerët e fundit kampionë të Vllaznisë

Kjo foto i perket majit te vitit 2001. Dites kur Vllaznia u shpall kampione e Shqiperise per here te nente dhe ne fakt ky eshte titulli i fundit i fituar prej saj qe prej asaj periudhe e deri me...

Arkiv/ Kur Agim Canaj dhe Samuel Nikaj drejtonin Vllazninë 5 vjet më parë

Vllaznia në këto vitet e fundit është drejtuar nga shumë trajnerë. Madje është interesant është fakti se shumica e tyre kanë qenë joshkodranë. Njëri nga ato ka qenë edhe Agim Canaj, trajner ky që ka punuar dy herë tek...

STATISTIKA/ E treta herë që Vllaznia diskuton finalen e Kupës dy vite rradhazi

Vllaznia ka siguruar mbreme daljen ne finale te Kupes se Shqiperise dhe kjo i ndodh per te dyten here rradhazi, pasi siç dihet, e siguroi kete gje edhe sezonin e kaluar kur u ndesh me Skenderbeun ne "Air Albania"...

FOTO- ARKIV/ Ahmet Shqarri dhe Ymer Striniqi, dy zërat brilant të mikrofonit shqiptar

Radiokronika eshte nje nga pikat me te forta te gazetarise sportive dhe ashtu si kudo neper bote, edhe ne Shqiperi kjo dege e saj ka emra brilant qe kane kontribuar shume ne historine e mikrofonit. Shkeputem kete foto nga arkivi...

STATISTIKA: Vllaznia- Kukësi, përballjet në mes tyre

HISTORIA VLLAZNIA- KUKËSI

01.09.2012    Kukësi- Vllaznia 0-0
16.02.2013    Vllaznia- Kukësi 1-0    (K.Rexha)  
14.09.2013    Kukësi- Vllaznia 0-3    (aforfe)

FOTO- ARKIV/ Kur Hysen Dedja e Skënder Gega mbanin shiritat e kapitenëve te Vllaznia...

Vllaznia dhe Partizani u ndeshen me njeri- tjetren te merkuren qe shkoi ne kuadrin e çerekfinale te Kupes se Shqiperise dhe do te ndeshen edhe dy here te tjera brenda 10 ditesh. Fundjave qe vjen ne Shkoder per kampionat...

SHAH: “LIBRI I ARTË” I EKIPEVE KAMPIONE (MESHKUJ)

Ekipet kampione të Shqipërisë në shah për meshkuj: 1969 Dinamo Tiranë 1970 17 Nëntori Tiranë 1971 Dinamo Tiranë 1972 Partizani Tiranë 1973 Studenti Tiranë 1974 Lokomotiva Durrës 1975 17 Nëntori Tiranë 1976 Dajti Tiranë 1977 17 Nëntori Tiranë 1978 Dajti Tiranë 1979 Dajti Tiranë 1980 Lokomotiva Durrës 1981 Lokomotiva Durrës 1982 Lokomotiva Durrës 1983...

BOKS- LIBRI I ARTË, KAMPIONËT NË VITE (si individ)

Fituesit e titujve kampionë në BOKS (si individ) Kampionati i 1-rë, 1947 Ndrek Zefi (Partizani) Hilmi Shijaku (Ylli i Kuq-Durrës) Bardhyl Qyteza (Dinamo-Korçë) Mehmet Kryeziu (Partizani) Myftar Marku (Partizani) Ali Kastrati (Partizani) Naum Gjançi (Partizani) Kampionati i 2-të, 1948 Niko Mile (Dinamo-Korçë) Hilmi Shijaku (Ylli i Kuq-Durrës) Nexhim Kosova (Ylli...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI